OPIS
Celem niniejszej publikacji jest przekazanie praktycznych informacji na temat sposobu wnoszenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w związku z naruszeniem praw człowieka, a także prawa europejskiego.
W książce zostały scharakteryzowane m.in. podstawowe zagadnienia związane z ochroną praw człowieka i obywatela w aspekcie dochodzenia swoich praw przez możliwość składania skarg. Autorka omówiła strukturę i charakter prawny Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, sposób wnoszenia skarg, zasady formułowania wypowiedzi i pism procesowych w postępowaniu przed tymi sądami, zasady reprezentacji stron, główne nurty orzecznictwa, a także procedury postępowania i tryb rozpatrywania skarg przed Sądem Pierwszej Instancji. Przedstawiła również zagadnienia związane z funkcjonowaniem Sądu do spraw Służby Publicznej, jego strukturę wewnętrzną, powiązanie z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Sądem Pierwszej Instancji.
W publikacji scharakteryzowane zostały także wybrane orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mające zasadniczy wpływ na rozwój praw człowieka.
Drugie wydanie zostało uzupełnione o działalność Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Sądu do spraw Służby Publicznej w 2006 r. Zwrócono uwagę na stanowiska sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kontrowersyjnej sprawie Alicji Tysiąc.
Publikacja skierowana jest do prawników zajmujących się problematyką europejskiego i ponadnarodowego wymiaru sprawiedliwości, studentów prawa oraz wszystkich, którzy chcą złożyć skargę europejską.