OPIS
U źródeł Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 1918-1921. Ministerstwo Obrony Narodowej, Departament Wychowania i Promocji Obronności, Centralne Archiwum Wojskowe im. mjr. Bolesława Waligóry
Starannie dobrane dokumenty, a przede wszystkim publikowane po raz pierwszy od ponad siedemdziesięciu lat od napisania relacje oficerów i pracowników Sztabu Generalnego z lat 1918-1921 dowodzą, iż działania organizowanej w iście ekspresowym tempie instytucji skupiały się na organizowaniu struktur wojska w pierwszych miesiącach niepodległej Polski. W funkcjonowaniu Sztabu Generalnego WP w latach 1918-1921 można wyróżnić dwa odrębne okresy: pierwszy do marca 1919 roku - okres samodzielności tej instytucji - i drugi, od marca 1919 roku do przejścia Wojska Polskiego na stopę pokojową - wówczas Sztab Generalny wchodził w skład Naczelnego Dowództwa WP i skupiał uwagę na wojennej działaności wojska.
Pomysłodawcy i autorzy niniejszego opracowania zaproponowali przybliżenie czytelnikom historycznych dokumentów i fotografii z tamtych lat. Publikacja może zatem odegrać oryginalną i cenną rolę w pogłębianiu znajomości dziejów Polskich Sił Zbrojnych, a szczególnie historii ich Sztabu Generalnego. Sądzić można ponadto, że w tej postaci prezentacja archiwalnych dokumentów i sylwetek oficerów SG WP - które niejako ożyły - zainspiruje do podejmowania badań nowe pokolenie historyków i entuzjastów historii wojskowości.