OPIS
Autorski zestaw 624 zadań dotyczy WSZYSTKICH LEKTUR obowiązujących na egzaminie maturalnym (w zakresie podstawowym). Większość poleceń służy powtórzeniu zagadnień historycznoliterackich i jest związanych z utworami, których znajomością trzeba się wykazać. Są też zadania o innym charakterze oznaczone specjalnymi ikonkami kształcące umiejętności:
• pracy z tekstem, wyszukiwania informacji, nazywania środków językowych;
• argumentowania, wnioskowania, stawiania tez, opiniowania, a więc bardzo przydatne w pisaniu i mówieniu;
• istotne w trakcie matury ustnej.
Zadania są ułożone EPOKAMI LITERACKIMI, ale jako osobny dział wydzielono dodatkowo twórczość Szekspira i Moliera, co pomaga w zrozumieniu, że nie wszystko można zaszufladkować. Z praktycznego punktu widzenia ważnym elementem zadań są obszerne cytaty – na wzór arkuszy maturalnych. Korzystający ma podany tekst i polecenie, więc nie musi sięgać do innych źródeł, by dokonać analizy tekstu.
INTERPRETACJA I ANALIZA UTWORÓW poetyckich i literackich, zwłaszcza na tle epoki jest jedną z najtrudniejszych umiejętności, którą powinien się wykazać maturzysta. Zadania związane z konkretnym utworem literackim sprawdzają, m.in.: znajomość faktów, umiejętność wskazania wiodących i pobocznych postaci, ponadczasowych wzorców bohaterów, motywów i wątków przewijających się niezależnie od epoki, rozumienie przesłania utworu, posługiwanie się opiniami badaczy literackich na temat lektur.
Maturzysta musi się także wykazać umiejętnością INTERPRETACJI TEKSTÓW KULTURY. Są one bogato reprezentowane w zadaniach w postaci nie tylko obrazów wielkich mistrzów (o tematyce sakralnej i świeckiej), lecz także plakatów (np. teatralnych), okładek (np. komiksów), ilustracji do dzieł naszych klasyków, utworów fantasy czy też satyrycznych dowcipów graficznych, fotografii, rzeźb, elementów nagrobków. W ten sposób maturzysta – odnosząc się do dzieł literackich i nieliterackich, do opinii badaczy, krytyków, filozofów – uczy się myślenia humanistycznego – traktowania kultury jako całości. Wiele zadań wymaga bowiem sformułowania odpowiedzi podpartych właściwą argumentacją, co jednocześnie ćwiczy TWORZENIE SAMODZIELNYCH WYPOWIEDZI PISEMNYCH. Polecenia odnoszą się także do KONTEKSTÓW, które są podane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Co jakiś czas w książce pojawia się zestaw zadań na BIS, który służy do szybkiego sprawdzenia powtórzonej wcześniej partii materiału, by uzmysłowić przygotowującemu się maturzyście czy powinien do jakichś zagadnień powrócić.
Do WSZYSTKICH ZADAŃ są podane pełne ODPOWIEDZI. Oprócz samej odpowiedzi umieszczone zostały także komentarze wyjaśniające dlaczego tak właśnie została sformułowana oraz jakie elementy musi zawierać, by maturzysta uzyskał maksymalną liczbę punktów na teście maturalnym. Nawet gdy pytania dotyczą własnej opinii, autorski komentarz wskazuje co należy wziąć pod uwagę, by sformułować wypowiedź