OPIS
Dr hab. Wacław Pyczek, historyk literatury polskiej, całe życie zawodowe związany z KUL-em, gdzie był zatrudniony jako nauczyciel akademicki, w ostatnich latach jako profesor nadzwyczajny. Interesuje się literaturą romantyczną, zajmuje się także malarstwem w sensie praktycznym i teoretycznym. Jest autorem książek: Jerozolima Słoneczna Juliusza Słowackiego (Lublin 1999) i Motywy pasyjne w liryce wielkich romantyków. Mickiewicz - Słowacki - Krasiński (Lublin 2008). Napisał tez kilkadziesiąt artykułów naukowych, głownie z historii literatury, a także dotyczących malarstwa.
"Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza, Studia o "Anhellim", zawiera sześć artykułów, poświęconych niezwykle "wizyjnemu" poematowi Juliusza Słowackiego. Druga, zatytułowana Inne historie, prezentuje cztery szkice analizujące wybrane teksty Malczewskiego, Mickiewicz, Olizarowskiego i Norwida. [...] Studia o "Anhellim" lokują Autora książki w ścisłym gronie najważniejszych badaczy twórczości Słowackiego i wnoszą do odczytania tego tekstu zasadnicze i nowe aspekty interpretacyjne. Autor - doskonale orientując się w literaturze przedmiotu - stawia nowe, ważkie zagadnienia, które tylko wyrywkowo lub pobieżnie zostały podjęte przez innych badaczy i krytyków zajmujących się poematem."
Z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Kaczmarka
"Tym, co zawsze zwraca uwagę w pracach interpretacyjnych Autora, a co jest też dobrze widoczne w w niniejszej pozycji, jest swego rodzaju delikatność. Nie przesłania on tekstu literackiego ani wielkimi kontekstami, ani ciężkawą, choć modną metodologią, ani swoim ego. Na pierwszym planie jest tu zawsze słowo poetyckie, choc jest ono uczciwie rozświetlane współczesną wrażliwością.Książka ta ma z pewnością swoją wagę, jeśli przyłożyć do niej kryterium doniosłości dla współczesnej refleksji historycznoliterackiej. Dobrze, że teksty te zostały zebrane w jednej książce. Powinna ona być czytana przez wszystkich, którym bliskie jest przekonanie o prymacie poety nad interpretatorem, poezji nad dyskursem, a wizji nad równaniem."
Z recenzji dr.hab. Wojciecha Kruszewskiego, prof. KUL