OPIS
Postrzyżyny
Przepełniona humorem opowieść o kobiecie, której włosy obok miejskiej studni budzą podziw wśród mieszkańców Nymburka. Pani Piwowarowa jest świeżo upieczoną żoną zarządcy browaru, pana Francika. Niestety mąż ma z nią problemy, bo jest ona kobietą niepokorną i nieobliczalną, do tego romansuje z bratem męża, Pepinem. Wraz z doktorem mężczyzna postanawia ujarzmić temperament kobiety poprzez postrzyżyny, czyli rytualne obcięcie włosów, by pozbawić żonę magicznej mocy. Pani Piwowarowa przeczuwając spisek uprzedza ich i sama dokonuje postrzyżyn.
Skowronki na uwięzi
Skowronki na uwięzi to adaptacja opowiadania Bohumila Hrabala `Anons o sprzedaży domu, w którym już nie chcę mieszkać`. Film powstał w 1969 roku i od razu na ponad 20 lat trafił na półkę. Oficjalna premiera filmu miała miejsce dopiero w 1990 roku na festiwalu w Berlinie, gdzie uhonorowano je Złotym Niedźwiedziem. Film opowiada o codziennym życiu robotników huty w Kladnie. Na skutek reedukacji w latach 50-tych członkowie drobnej burżuazji zostali zmuszeni do pracy w składowisku złomu. Ich wspólną cechą jest skłonność do indywidualizmu, który nie jest godny obywatela socjalistycznego kraju. Dlatego zostali oni poddani rygorowi komunistycznego reżimu. Film jest pasmem paradoksalnych, a często groteskowych sytuacji. Humor pomieszany z powagą, nadzieją z beznadzieją tworzą groteskowy obraz reżimu, ale jednocześnie pełen optymizmu i wiary.
Pociągi pod specjalnym nadzorem
Najbardziej znane dzieło czechosłowackiej Nowej Fali - `Pociągi pod specjalnym nadzorem` - pełnometrażowy debiut Jiřiego Menzla według prozy Bohumila Hrabala. Pierwszy film erotyczny w krajach realnego socjalizmu, który został w 1967 nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i Grand Prix na MFF w Mannheim. Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Milos Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjacje seksualną, która kończy się niepowodzeniem. Dopiero łączniczka ruchu oporu wraz z dyżurnym ruchu pomaga młodzieńcowi stać się mężczyzną. To pełna ironii i groteski opowieść o życiu maluczkich, które styka się z wojną, problemami miłosnymi i zwykłą codziennością. W `Pociągach` sprawy poważne i zupełnie bagatelne przeplatają się ze sobą. Miłość, śmierć, gołębie i pieczątki tworzą obraz życia, w którym czas płynie powoli i tylko od czasu do czasu ingeruje weń złowroga historia Z filmu pochodzi kultowa scena stemplowania pupy telegrafistki.