OPIS
Ósmego prairiala 1794 roku, w dniu święta Istoty Najwyższej, rewolucyjny dygnitarz Bertrand-Quinquet uroczyście powitał w Compiègne obywateli Lecoubrautin i Philippot, przybyłych z Paryża przedstawicieli Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego i Konwentu Narodowego.
Następnego dnia w mieście znaleziono ciało Céleste Vazille, miejscowej akuszerki, która – jak szeptano - właśnie miała złożyć donos na jednego z wysoko postawionych oficjeli. Obok odciętej z chirurgiczną precyzją głowy ofiary morderca pozostawił miniaturkę gilotyny. Taki był początek serii makabrycznych wydarzeń.
Miejscowy medyk, Louis Lajoy i jego żona Clémence z pomocą córki, dzielnej Annette, marzącej nieustannie o karierze aktorki teatralnej, zdemaskują okrutnego zbrodniarza siejącego postrach wśród mieszkańców Compiègne.
Ciekawość i sentyment Collette Lovinger-Richard dla jej rodzinnego miasta umożliwiły nakreślenie wiarygodnej historii losów rodziny Lajoy, familii lekarzy, w której zawód przechodził z ojca na syna począwszy od XIII-go wieku. Ich dzieje oraz barwny obraz (któremu nadano wówczas nową nazwę: Marat-sur-Oise) Compiègne w czasach rewolucyjnego terroru stanowią znakomite tło dla kryminalnej intrygi. W 2002 roku powieść uhonorowano wyróżnieniem PRIX DU LIVRE DE PICARDIE.
* * *
Powieść, która doskonale łączy historię i fikcję.
La Liberté de l’Est
Oryginalna powieść, która wiarygodnie przedstawia codzienne życie małego miasteczka w okresie rewolucyjnego Terroru.
Repères
Colette Lovinger spełnia ogromne oczekiwania i nadzieje od czasu jej pierwszej powieści, łączy i mnoży z przyjemnością mylne tropy i tajemniczych bohaterów, prowadzi czytelników różnymi ścieżkami. Ten historyczny kryminał jest prawdziwym sukcesem i wzmaga apetyt na dalszy ciąg kryminalnych zagadek czasu Rewolucji.
Josiane Guéguen, Ouest-France