OPIS
Niniejsze opracowanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza opisuje działania pancerne i lotnicze w czasie bitwy warszawskiej, w sierpniu 1920 roku. Tematyka ta była już szeroko omawiana, lecz głównie w publikacjach, które ukazywały się w okresie międzywojennym, np. Bolesław Waligóra – działalność czołgów i pociągów pancernych w boju na przedmościu Warszawy w sierpniu 1920 roku. W ostatnim czasie została naświetlona przy okazji publikacji prac, poświęconych czołgowi lekkiemu Renault FT i pociągom pancernym oraz w monografii samochodu pancernego Ford, autorstwa Janusza Magnuskiego, która jednak ukazała się 30 lat temu. Opis działań bojowych wojsk pancernych będzie dotyczył walk polskich czołgów Renault FT z 1. Pułku Czołgów, samochodów pancernych Ford w składzie 5., a potem 3. armii i pociągów pancernych w składzie 1. i 5. armii w sierpniu 1920 roku.
Natomiast opis działań lotniczych w czasie bitwy warszawskiej został szerzej i bardziej wnikliwie ukazany jedynie w monografii Tomasza J. Kopańskiego poświęconych 3. i 16. eskadrze wywiadowczej i skrótowo w książce Krzysztofa Tarkowskiego „Lotnictwo polskie w wojnie z Rosją Sowiecką 1919-1920”.
(…) Opis zostanie skoncentrowany na działaniach bojowych na kierunku warszawskim tzn. w pasie 1. i 5. armii Frontu Północnego, dlatego też zostaną pominięte operacje militarne na Froncie Środkowym, w tym kontrofensywa 2., 3. i 4. armii pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, podjęta w dniu 16 sierpnia 1920 roku.