OPIS
Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich zawiera klasyczny komentarz do wybranych artykułów Kodeksu postępowania karnego, opatrzony dodatkowo wyborem orzecznictwa (ze wskazaniem linii orzeczniczych i orzeczeń odmiennych) i informacją o przepisach powiązanych. W drugiej natomiast umieszczono suplement zawierający wzory apelacji uwzględniające poszczególne podstawy odwoławcze, w tym w sprawach o wykroczenia i w sprawach karnych skarbowych. W opracowaniu znajdują się również schematy ułatwiające poruszanie się po postępowaniu odwoławczym.
Książka przedstawia kompleksową analizę przepisów regulujących postępowanie odwoławcze, ze szczególnym naciskiem na wyjaśnienie kwestii budowy środka odwoławczego (apelacja, zażalenie) i wymogów co do jego treści. Zawiera praktyczne wskazówki dotyczące analizy wyroku i jego uzasadnienia pod kątem uchybień procesowych mogących stanowić podstawę zarzutu odwoławczego. Odnosi się także do kwestii stawiania tzw. zarzutów mieszanych oraz zarzutów alternatywnych oraz formułowania wniosku odwoławczego z perspektywy uprawnień sądu odwoławczego do merytorycznego orzekania i ograniczenia kasatoryjnego orzekania tylko do przypadków wskazanych w ustawie.
Do każdego komentowanego przepisu przywołano aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych. Wyboru orzeczeń dokonano ze względu na ich znaczenie i przydatność dla praktyki.
W piątym wydaniu dokonano szczegółowej analizy zmian wprowadzonych przez nowelizację z 19.07.2019 r. w zakresie postępowania odwoławczego. Dodano m.in. nowe fragmenty dotyczące podstaw odwoławczych z art. 438 k.p.k. oraz podrozdział zatytułowany Metodyka stawiania zarzutów odwoławczych, a także nowe wzory odnoszące się do stawiania zarzutów odwoławczych wraz z przykładami ich zastosowania.