OPIS
Gospodarstwa domowe coraz częściej prowadzone są przez jedną osobę i prognozowany jest dalszy wzrost liczby i udziału tych gospodarstw. Wzrost liczby jednoosobowych gospodarstw jest wynikiem zmian demograficznych, które tworzą nową strukturę każdej populacji, w tym polskiej. Główne czynniki zmian to ewolucja modelu rodziny oraz starzenie się ludności. Zwiększająca się liczba jednoosobowych gospodarstw domowych wiąże się z wieloma wyzwaniami dla polityki społecznej i gospodarczej, w tym dla oferentów towarów i usług konsumpcyjnych adresowanych do tych gospodarstw.
W niniejszej monografii podjęto się charakterystyki jednoosobowych gospodarstw domowych w Polsce według takich kryteriów typologicznych, jak: wiek, płeć i wykształcenie badanych, grupa społeczno-ekonomiczna oraz miejsce zamieszkania. Ustalono zmiany i zróżnicowanie rozkładu dochodów, wydatków, poziomu wyposażenia w dobra trwałego użytku, spożycia żywności oraz zadowolenia z sytuacji mieszkaniowej i zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych. Materiał źródłowy stanowiły indywidualne dane z badania budżetów gospodarstw domowych Głównego Urzędu Statystycznego, które uszczegółowiono wynikami własnego badania, przeprowadzonego wśród mieszkańców Płocka i powiatu płockiego.
Publikacja adresowana jest do wielu środowisk, głównie do naukowców zainteresowanych problematyką funkcjonowania różnych typów gospodarstw domowych, studentów, praktyków gospodarczych oraz wszystkich innych osób zainteresowanych tymi zagadnieniami.
„Pracę należy uznać za ważną w literaturze przedmiotu. Podjęty temat pracy, obszar badawczy, badanie własne obok właściwie dobranego źródła wtórnego oraz wykorzystanie właściwych metod analizy statystycznej kształtuje pozytywnie moją opinię, że praca ma charakter naukowy".
Z recenzji prof. dr hab. Teresy Słaby
„Praca przedstawia wyczerpującą i ciekawą analizę sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw jednoosobowych w Polsce. (...) Analiza ankiet mieszkańców Płocka pozwala na skonfrontowanie prawidłowości w skali - w przestrzennym sensie - mikro".
Z recenzji prof. dra hab. Andrzeja Sokołowskiego