OPIS
Publikacja w praktyczny sposób omawia kwestie związane z podróżami służbowymi. Wyjaśnia, w jaki sposób należy zlecić taką podróż, a następnie ją rozliczyć. Omawia też sytuacje, kiedy pracodawca nie może wydać polecenia podróży służbowej.
Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy.
W przypadku kierowców podróżą służbową jest każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu – na polecenie pracodawcy – przewozu drogowego poza miejscowość siedziby pracodawcy albo miejscowość prowadzenia działalności przez pracodawcę (w szczególności poza filię, przedstawicielstwo lub oddział). Podróżą służbową jest także wyjazd poza taką miejscowość w celu wykonania przewozu drogowego. Kierowcy w podróży służbowej, tak jak innym pracownikom, przysługują należności związane z wykonywaniem tego zadania służbowego.
Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z tą podróżą. Są to diety oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Prawidłowe dokumentowanie oraz rozliczanie kosztów podróży służbowych i związanych z nimi wydatków często sprawia kłopoty służbom kadrowo-płacowym.
To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.