OPIS
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, znakomity teolog i biblista oraz znawca Starego Testamentu, w swojej najnowszej książce przybliża treść i okoliczności powstania „Listów do siedmiu Kościołów, które są w Azji”. „Listy...” owe to część Apokalipsy św. Jana napisanej przez Apostoła w latach 90. I wieku, czyli pod koniec swojego życia. Św. Jan skierował je do siedmiu wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej (określanych przez niego mianem Kościołów), funkcjonujących w tamtejszych miastach: Efezie, Smyrnie, Pergamonie, Tiatyrze, Sardes, Filadelfii i Laodycei.
W listach omawia sytuację wspólnot, chwali, co dobre, gani, co złe, przestrzega przez zagrożeniami i zachęca do wytrwania. Środowiska chrześcijan w tych ośrodkach zmagały się bowiem z rozmaitymi zagrożeniami: niechęcią ze strony Żydów odrzucających naukę Jezusa, wrogością ze strony pogan wyznających tradycyjnych bogów czy wreszcie otwartymi prześladowaniami ze strony rzymskich władz. Trwanie przy wierze wymagało wtedy prawdziwej odwagi i ufności w Chrystusie.
Listy mają literacką formę, ks. Chrostowski wyjaśnia więc współczesnemu czytelnikowi ich przesłanie, użyte metafory, nawiązania i cały nieczytelny dziś dla nas kontekst związany z okolicznościami i epoką. Jak zawsze u ks. Chrostowskiego książka napisana językiem jasnym i przystępnym, a jednocześnie bogatym w treści i merytoryczny przekaz. Bogato ilustrowana praca ma też walor aktualności, bo wiele wymienionych przez św. Jana zagrożeń dotyka Kościół także dzisiaj (choć oczywiście w nieco innej formie). „Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa” to bardzo ciekawa i wartościowa lektura dla wszystkich zainteresowanych historią chrześcijaństwa, Ewangelią i dziejami Kościoła.