OPIS
Rok 2018 jest rokiem 710-lecia praw miejskich Lidzbarka Warmińskiego. Cieszę się, że właśnie teraz możemy oddać do rąk Czytelników książkę Zbigniewa Grochowskiego Historia Lidzbarka – 710 zadań i rozwiązań w 710 rocznicę lokacji.
Lidzbark Warmiński (Heilsberg) w historii Warmii pełni rolę szczególną. Był jego stolicą, centrum administracyjnym i kulturalnym. Tu decydowano o losach naszego regionu. Na lidzbarskim zamku mieszkali wybitni luminarze polskiej kultury – dzięki nim miasto zyskało miano „grodu mężów znakomitych”. To tu Mikołaj Kopernik „zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię”, a Ignacy Krasicki stworzył swoje satyry, bo „prawdziwa cnota krytyk się nie boi”. Lidzbark Warmiński był też tłem istotnych wydarzeń europejskich. Tu rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew kampanii napoleońskiej roku 1807 – bitwa pod Heilsbergiem.
Fragment przedmowy burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego
Książkę Zbigniewa Grochowskiego polecam nie tylko mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego, ale również tym wszystkim, którzy pragną poznać dzieje tego pięknego miasta i ludzi z nim związanych. Władzom miasta polecam zorganizowanie konkursu „Dzieje Lidzbarka Warmińskiego” – adresowanego do uczniów wszystkich lidzbarskich szkół – na wzór stworzonego przez Zbigniewa Grochowskiego konkursu „Dzieje Torunia”, który od 2001 roku jest najbardziej popularnym konkursem w Toruniu, wychowującym jego ambasadorów. Książka ta na pewno w tym pomoże.
prof. dr hab. Krzysztof Mikulski Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia