OPIS
Publikacja obejmuje ponad 250 wzorów pism procesowych najczęściej występujących w sprawach rodzinnych – zamieszczonych zgodnie z systematyką kodeksową.
Niniejsze, 3. wydanie zawiera najnowsze zmiany wprowadzone m.in.: ustawą o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 18.3.2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 406), dotyczące zamieszczenia dziecka w pieczy zastępczej (umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wbrew woli rodziców wyłącznie z powodu ubóstwa nie jest dopuszczalne), która weszła w życie 30.4.2016 r.; ustawą z 10.6.2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 1177) dotyczące regulacji wpływu świadczeń socjalnych na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego.
W publikacji uwzględniony został dwustan prawny – dotychczas obowiązujące przepisy zestawione zostały z przepisami projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (UD 309). Projekt ten przewiduje szerokie zmiany m.in. w zakresie: przygotowania sprawy do rozpoznania; przeciwdziałania nadużyciu prawa procesowego; czynności stron i sądu w postępowaniu dowodowym, przepisów regulujących zeznania świadków; uzasadniania wyroków i postępowania odwoławczego; postępowania w sprawach gospodarczych; właściwości sądów, składu sądu, kosztów procesu, publicznej dostępności do posiedzeń sądu; postępowania zabezpieczającego; kosztów sądowych.
Wzory przeznaczone są dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców. Skierowane są przede wszystkim do profesjonalistów: adwokatów, radców prawnych, notariuszy, rozpoczynających karierę zawodową sędziów i prokuratorów, którym przyjdzie się zmierzyć w pracy zawodowej z trudną problematyką prawa rodzinnego, przesyconą zarówno kwestiami natury stricte prawnej, jak i psychopedagogicznej, socjologicznej i ekonomicznej.
Będą one użyteczne również dla: studentów i absolwentów studiów prawniczych, aplikantów adwokackich, radcowskich, sądowych i prokuratorskich oraz notarialnych, ale również dla osób prywatnych, borykających się z problemami rodzinnymi, wymagającymi interwencji prawnej na drodze postępowania sądowego.