OPIS
Przez długi czas uważano, że architektura oprogramowania powinna powstać przed rozpoczęciem pisania kodu i pozostać niezmieniona aż do zakończenia projektu. Pojawienie się zwinnych metod tworzenia oprogramowania spowodowało, że taką koncepcję zaczęto podawać w wątpliwość. Niektórzy nawet kwestionowali potrzebę tworzenia architektury, gdyż utrudniała reakcję na zmiany wymagań. Istnieje jednak inne podejście do architektury, zgodnie z którym jest ona ściśle powiązana z fazą programowania i dynamicznie odpowiada na zmiany pojawiające się podczas tworzenia kodu. W ten sposób architektura ewolucyjna, pomimo nieprzewidywalności zmian, zapewnia rozwój projektu we właściwym kierunku.
Dzięki tej książce architekci oprogramowania zapoznają się z nowym podejściem do powiązań architektury z czasem. Przekonają się też, że tworzenie architektury ewolucyjnej sprowadza się do trzech głównych zagadnień: funkcji dopasowania, zmian przyrostowych i prawidłowego sprzęgania. W tej książce uwzględniono analizę każdego z tych aspektów, ukazano też mechanizm budowania architektury wspierającej ciągłe zmiany. Szczegółowo wyjaśniono zasady wprowadzania pętli informacji zwrotnej pozwalających całemu zespołowi na spójne rozwijanie systemu w zgodzie z zasadą ciągłego dostarczania. Pokazano metody monitorowania stanu architektury. Sporo uwagi poświęcono problemom danych długowiecznych - jest to często pomijane zagadnienie.
W tej książce:
Funkcje dopasowania w architekturze Zmiany przyrostowe wprowadzane za pomocą projektowania i operacji Sprzężenie architektury i wprowadzanie zmian bez utraty stabilności systemu Dane ewolucyjne oraz zmiany wymogów i architektury w miarę upływu czasu Budowanie architektur ewolucyjnych Praktyczne wdrażanie architektury ewolucyjnej w korporacji Architektura korporacyjna: wysoka sztuka projektowania! O autorach Neal Ford jest architektem aplikacji w ThoughtWorks, międzynarodowej firmie konsultingowej z branży IT. Jest autorem programów komputerowych, artykułów i książek z dziedziny informatyki. Udziela konsultacji w zakresie projektowania i budowania dużych aplikacji korporacyjnych, a także prowadzi internetowe wykłady dla wojska i wielu firm z całego świata, wpisanych na listę „Fortune 500”.
Dr Rebecca Parsons od dziesięcioleci zajmuje się inżynierią oprogramowania, w tym wielkoskalowymi rozproszonymi aplikacjami obiektowymi, integracją systemów, optymalizacją oprogramowania, teorią obliczeń, uczenia maszynowego i biologii obliczeniowej.
Patrick Kua słynie z umiejętności równoważenia technologii, ludzi i procesu w celu zwiększenia efektywności zespołu. Na wielu konferencjach wygłasza referaty na temat architektury i tworzenia silnej kultury inżynieryjnej.