OPIS
Publikacja jest kompletnym oraz bardzo praktycznym komentarzem do ustawy z 26.6.1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.), która określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Komentarz zawiera dogłębną analizę przepisów regulujących takie kwestie jak: stosunek pracy, wynagrodzenie za pracę, czas pracy, urlopy pracownicze, bezpieczeństwo i higiena pracy, układy zbiorowe pracy, rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy. Ponadto reguluje kwestię zatrudniania osób młodocianych oraz odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Ponadto w publikacji komentowane są planowane zmiany legislacyjne dotyczące: zmian w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Druk Sejmowy Nr 2088), która dotyczy przyznaniu pracownikowi pracującemu w niedziele, dodatkowych dni wolnych od pracy (wejście w życie 1.1.2018 r.); zmian w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Druk sejmowy Nr 2215), która dotyczy organizacji czasu pracy kobiet w ciąży powikłanej, rodziców dziecka niepełnosprawnego lub ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, poprzez wprowadzenie możliwości wykonywania pracy w formie telepracy oraz wprowadzenie elastycznych form organizacji czasu pracy na wniosek wiążący pracodawcę (wejście w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia); zmian w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Druk sejmowy Nr 1933), która dotyczy m.in. regulacji sytuacji gdy nie będzie możliwe uzgodnienie stanowiska przez wszystkie działające u pracodawcy zakładowe organizacje związkowe oraz rozszerzenie grona podmiotów mogących przystąpić do układu o emerytów i rencistów (wejście w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia).
Komentarz stanowi nieodzowną pomoc w codziennej pracy sędziów sądów pracy i ubezpieczeń społecznych, adwokatów i radców prawnych, pracodawców, specjalistów do spraw BHP, społecznych inspektorów pracy, przedstawicieli związków zawodowych, a także studentów chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu prawa pracy.