OPIS
Prezentowany Komentarz, autorstwa wybitnego grona specjalistów, pod redakcją prof. dr hab. Jerzego Lachowskiego stanowi najbardziej aktualne, dostępne na rynku wydawniczym, wyczerpujące omówienie ustawy z dnia 6.6.1997 r. – Kodeks karny wykonawczy, uwzględniające pogłębioną i rozszerzoną analizę przepisów oraz orzecznictwa.
W sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny komentarz pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:
nadzoru penitencjarnego; wykonania kary i jej indywidualizacji; odroczenia i przerwy wykonania kary pozbawienia wolności; praw i obowiązków kuratora sądowego; pozbawienia praw publicznych; środków zabezpieczających.
Komentarz stanowi kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień w poruszanej tematyce, uwzględniono w nim m.in.:
ustawa z 10.1.2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 665), która nadaje nowe brzmienie art. 187 § 2 – zmiana polega na doprecyzowaniu, iż chodzi o równowartość zarówno przedmiotu, jak i korzyści majątkowej przechodzących na własność Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się wyroku – wejście w życie 8.2.2018 r.; ustawę z 9.11.2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 2400), która dodała art. 206 § 4 dotyczący przesyłania tytułu egzekucyjnego jednostce samorządu terytorialnego przez sąd (z urzędu i bez pobierania jakichkolwiek opłat) w razie zasądzenia kosztów sądowych na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Rozwiązanie to pozwoli na wyłączenie kosztów sądowych zasądzonych na rzecz jednostki samorządu terytorialnego z zakresu i procedury dochodzenia kosztów sądowych zasądzonych na rzecz Skarbu Państwa i umożliwi bezpośrednie podejmowanie w tym zakresie czynności przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego, bez konieczności angażowania w ten proces sądu wykonującego orzeczenie– wejście w życie 1.1.2018 r.; ustawę z 27.10.2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej(Dz.U. z 2017 r. poz. 2217), która w art. 115 § 1a wprowadziła ograniczenie prawa wyboru osoby pozbawionej wolności dotyczące personelu medycznego w zakresie lekarza i pielęgniarki ambulatorium z izbą chorych – wejście w życie 1.12.2017 r.; ustawę z 12.7.2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1452), która wprowadziła zmiany do KKW w celu zwiększenia efektywności wykorzystywania środków zgromadzonych w ramach świadczeń pieniężnych zasądzanych od sprawców przestępstw na fundusz celowy – Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (znacząca nowelizacja art. 43 KKW) – wejście w życie 12.8.2017 r.; ustawę z 23.3.2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 768), która m.in. wprowadziła nowe przepisy m.in. art. 189a (dotyczący wykonania przepadku przedsiębiorstwa), 188a (dotyczący przepadku równowartości składnika mienia), 189a (dotyczący wyłączeń w zakresie objęcia przepadkiem przedsiębiorstwa) – wejście w życie 27.4.2017 r.
Podstawowym walorem tego opracowania jest fakt, iż jego Autorzy, jako czynni zawodowo sędziowie i adwokaci, w sposób zwięzły prezentują problemy praktyczne, które ujawniają się w trakcie stosowania uregulowań zawartych w KKW, proponują ich rozwiązanie przy jednoczesnym odwołaniu się do literatury przedmiotu i orzecznictwa, które poddają własnej ocenie. Pokreślić należy także to, iż oprócz doświadczenia praktycznego, Autorzy są dobrze znani ze swoich publikacji z obszaru szeroko pojętego prawa karnego w środowisku naukowym, co gwarantuje najwyższy poziom opracowania.