OPIS
Bezpieczeństwo serwerów - od TLS do TOR W dzisiejszym świecie, w którym wiele codziennych aktywności odbywa się przez internet, bardzo dużo zależy od bezpieczeństwa serwerów. Kiedy zwykli ludzie tworzą społeczności, komunikują się i robią zakupy online, hakerzy niestrudzenie przeglądają sieć, poszukując słabych punktów. Atakują różne obiekty: mogą to być agencje rządowe, elektrownie i banki, ale równie dobrze ich celem może się stać jakakolwiek sieć komputerów. Chodzi o uzyskanie wrażliwych informacji, zbiorów danych osobowych czy wreszcie przejęcie kontroli nad systemem. Co gorsza, agresorzy odnoszą sukcesy nawet w przypadku sieci, w których wdrożono złożone i kosztowne zabezpieczenia.
Dzięki tej książce poznasz sprawdzone i niezbyt skomplikowane procedury, które pozwolą Ci na zahartowanie swoich danych. Zawarte tu treści przedstawiono w sposób bardzo praktyczny, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć w dziedzinie zabezpieczania systemów. Najpierw zapoznasz się z ogólnym ujęciem tematyki bezpieczeństwa systemów, w tym stacji roboczych, serwerów i sieci. Następnie dowiesz się, w jaki sposób zahartować specyficzne usługi, takie jak serwery WWW, pocztę elektroniczną, systemy DNS i bazy danych. Na końcu książki znalazł się rozdział poświęcony reagowaniu na incydenty - to również jest wiedza potrzebna każdemu administratorowi.
Najciekawsze zagadnienia:
Hartowanie stacji roboczych, w tym stacji roboczych administratorów Zabezpieczanie infrastruktury i ustawienie zapory sieciowej Zaawansowane hartowanie serwerów poczty elektronicznej Korzystanie z podstawowych i zaawansowanych właściwości usługi DNS Poruszanie się w sieci TOR Po pierwsze: zabezpiecz swoją sieć i zahartuj swój system! Kyle Rankin od wielu lat zajmuje się administrowaniem systemów informatycznych. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie zabezpieczania infrastruktury, architektury, automatyzacji i rozwiązywania problemów z tym związanych. Rankin jest nagradzanym felietonistą magazynu "Linux Journal" i przewodniczącym rady doradczej Purism. Często wygłasza referaty na konferencjach poświęconych oprogramowaniu open source i bezpieczeństwu, takich jak O'Reilly Security Conference, CactusCon, SCALE, OSCON, LinuxWorld Expo, Penguicon.