OPIS
Komentarz do ustawy z 10.9.1999 r. – Kodeks karny skarbowy w sposób jasny i przejrzysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w ww. ustawie, uwzględniając i prezentując najnowszy stan prawny oraz orzecznictwo. Niniejsza pozycja w sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny pozwala Czytelnikowi zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:
przestępstw i wykroczeń skarbowych, w tym przestępstw przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji, obrotowi dewizowemu oraz przeciwko organizacji gier i zakładów wzajemnych; postępowania w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe; postępowania wykonawczego w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Prezentowane 4. wydanie Komentarza uwzględnia i szczegółowo prezentuje wszelkie zmiany ustawodawcze od ostatniego wydania, do najważniejszych należą:
ustawa z 11.5.2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1089) – która m.in. zmieniła art. 80b KKS – w obowiązującym brzmieniu sankcjonuje on karą grzywny nieprzekazanie w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania, o których mowa w niniejszej ustawie zmieniającej – wejście w życie 21.6.2017 r.; ustawa z 9.3.2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz.U. z 2017 r. poz. 648), która m.in. wprowadziła do KKS nowe regulacje. Zgodnie z dodanym art. 80c KKS karze grzywny podlegać będzie osoba, która działając w imieniu lub interesie raportującej instytucji finansowej, wbrew przepisom niniejszej ustawy, nie dopełni któregoś z obowiązków enumeratywnie wymienionych w pkt 1–4 tego artykułu – część zmian weszła życie 30.4.2017 r., a część 1.5.2017 r.; ustawa z 23.3.2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. 768). Niniejsza ustawa wprowadziła nowy przepis, zgodnie z którym za korzyść majątkową osiągniętą z popełnienia przestępstwa skarbowego uważa się także pożytki z rzeczy lub praw stanowiących tę korzyść (art. 33 § 1a KKS). Na mocy tej ustawy dodano także nowy art. 43a, który umożliwia sądowi orzeczenie przepadku w przypadku śmierci sprawcy czy umorzenia postępowania z powodu niewykrycia sprawcy – wejście w życie 27.4.2017 r. ustawa z 15.12.2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 88). Większość zmian wprowadzonych do KKS ma charakter redakcyjny i wynika z wyodrębnienia gier w karty jako osobnej kategorii gier hazardowych. Ponadto na mocy niniejszej ustawy dodano do KKS nowe przestępstwo – nielegalne posiadanie automatu do gier (art. 107d), zagrożone karą grzywny do 720 stawek dziennych albo karą pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie – wejście w życie 1.4.2017 r.
Dodatkowym walorem Dzieła jest szczegółowa struktura wewnętrzna, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.
Komentarz stanowi nieodzowną pomoc dla praktyków, w szczególności sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych a także pracowników administracji skarbowej oraz stanowi nieocenioną bazę wiedzy dla doktorantów, studentów i aplikantów zawodów prawniczych.