OPIS
Zbiór Historii opartych na doświadczeniu wojennym Alfreda Budzyńskiego i płynących z nich Refleksji, które przeplatają się z ekologiczną filozofią życia Autora, oraz jego wierszami.
"Na kamiennej płycie grobowej siedział w zamyśleniu żołnierz bez pasa, w rozchełstanej koszuli, o nieco osmolonej twarzy, tak jakby urwał się z jakiejś bitwy, aby tutaj bezpiecznie się zadekować. - Pan Alfred. Witaj, bracie - odezwał się cicho." (z opowiadania Rozmowa z biesem)
"Zdarza się również, że zło wyeliminuje tę resztkę dobra, która odzywa się w nas jako głos sumienia. Wówczas w sprzyjających warunkach, jakie stwarza totalitaryzm, następuje inkubacja i gwałtowne rozmnażanie się wyczłowieczonych istot, zdolnych do zrealizowania ludobójstwa. Moje dzieciństwo zetknęło mnie z takimi istotami. W zacisznym, zasłanym dymem z jesiennych ognisk, ocienionych daliami, ozłoconym wschodzącym słońcem Turzyńcu. W tym raju ludzie urządzili mi piekło." (z opowiadania Biała Dusza)
Autor Alfred Budzyński (ur. w 1935 roku Turzyńcu na Roztoczu) - poeta, pisarz, filozof, emerytowany nauczyciel. Jako dziecko był świadkiem pacyfikacji Zamojszczyzny. Posiada kilkanaście publikacji z ochrony środowiska, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie ECO-2000. Jest autorem globalnego podejścia do ochrony środwiska pod nazwą "Ekologiczne Sumienie" oraz pomysłodawcą Światowego Rejestru Ochrony Atmosfery pod znakiem Ankh (najstarszy egipski hieroglif ludzkości oznaczający życie). Za radą Al Gore'a, wiceprezydenta USA w latach 1993-2001, ideę tę zgłosił na konkurs Virgin Earth Challenge. Jego ideę "Ekologicznego Sumienia" nieżyjący już profesor Julian Aleksandrowicz ocenił w słowach: "Wcześniej czy później ludzkość będzie musiała przyjąć pana ideę, jeśli wyrazi wolę dalszego rozwoju".
Książka "Niebieski kwiatek nadziei" została zaprezentowana podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego 2017