OPIS
Postępowanie wykonawcy w zamówieniach publicznych. Komentarz praktyczny, tryby zamówieniowe, dokumenty przetargowe, postępowanie odwoławcze to publikacja, która w jasny i precyzyjny sposób wskazuje jak wygrać przetarg w zamówieniach publicznych. Dzięki licznym przykładom oraz odwołaniom do orzecznictwa KIO, artykułów i doktryny odpowiada na pytania rodzące się podczas procesu przetargu.
W publikacji zawarto najnowsze orzecznictwo, poglądy doktryny oraz aktualny stan prawny obejmujący tekst jednolity ustawy z 29.1.2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.), w tym przede wszystkim zmiany dotyczące uproszczenia i uelastycznienia procedur w zamówieniach publicznych (zmiany wprowadzone ustawą z 22.6.2016 r., Dz.U. z 2016 r. poz. 1020 ze zm.).
Publikacja składa się z III części.
W I. części komentarza zawierającej praktyczny komentarz omówiono zagadnienia dotyczące:
przygotowania postępowania (np. charakter prawny postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, określenie przedmiotu zamówienia, szacowanie wartości zamówienia, specyfikacja istotnych warunków zamówienia, ogłoszenia), trybów udzielania zamówień publicznych (m.in. przetarg nieograniczony, definicja, wszczęcie postępowania i ogłoszenia, terminy składania ofert, obowiązki w zakresie SIWZ, składanie ofert, otwarcie ofert, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę, partnerstwo innowacyjne, licytacja elektroniczna), działań zamawiającego po upływie terminu składania ofert (tj. otwarcie ofert, terminy związania ofertą, treść oferty, wyjaśnienia treści złożonych ofert, wezwanie wykonawcy do uzupełnienia dokumentów, wezwanie do wyjaśnienia treści oferty i poprawienie omyłek w ofercie, wezwanie do wyjaśnienia treści oferty i poprawienie omyłek w ofercie, wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, wykluczenie wykonawcy z postępowania, odrzucenie ofert, kryteria oceny ofert, aukcja elektroniczna, zamówienia sektorowe – wyłączenia stosowania przepisów ustawy, unieważnienie postępowania, obowiązki zamawiającego po wyborze oferty najkorzystniejszej), szczególnych rodzajów postępowań, po przeprowadzeniu których zamawiający może udzielić zamówienia, środków ochrony prawnej (odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, informacja o niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez niego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie ustawy, skarga do sądu okręgowego na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej).
Część II. publikacji to wzory, w tym m.in.: formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia i instrukcji jego wypełniania, regulamin pracy komisji przetargowej, wniosek do kierownika zamawiającego o wszczęcie postępowania o zamówienie publiczne, decyzja w sprawie powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), zaproszenie do negocjacji bez ogłoszenia/z ogłoszeniem/w trybie zamówienia z wolnej ręki, zaproszenie do dialogu konkurencyjnego, zaproszenie do złożenia oferty, zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty, odwołanie, skarga na wyrok KIO, przedłużenie ważności oferty itp.
Część III. publikacji zawiera zestawienie dokumentów w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, które potrzebne są w poszczególnych krajach (Włochy, Hiszpania, Francja, Belgia, Portugalia, Luxemburg, Czechy, Słowacja, Wielka Brytania, Irlandia, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Dania, Finlandia, Stany Zjednoczone, Estonia, Łotwa, Szwecja, Norwegia, Malta, Węgry, Islandia, Grecja, Cypr, Chorwacja, Litwa, Turcja, Kanada, Izrael).