OPIS
Niniejszy komentarz stanowi kompleksowe omówienie ustawy z 21.4.2017 r. – ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1132).
Ustawa wdraża do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2014/104/UE z 26.11.2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego (Dz.Urz. UE L Nr 349, s. 1). Celem dyrektywy jest doprowadzenie do zharmonizowania przepisów o dochodzeniu odszkodowań w razie naruszenia unijnego prawa konkurencji.
W celu ułatwienia dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie konkurencji ustawa wprowadza wiele nowych, innowacyjnych rozwiązań w tym m.in.:
wprowadzenie odpowiedzialności sprawcy naruszenia na zasadzie winy, łagodniejsze traktowanie małych oraz średnich przedsiębiorstw, wprowadzenie odrębnego, 5 letniego okresu przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, wniosek o wyjawienie środka dowodowego – oznacza to, że sąd, na pisemny wniosek powoda, który uprawdopodobnił swoje roszczenie i zobowiązał się, że uzyskany w ten sposób dowód będzie wykorzystany jedynie na potrzeby toczącego się postępowania, może nakazać pozwanemu, osobie trzeciej lub organowi ochrony konkurencji wyjawić środek dowodowy służący stwierdzeniu faktu istotnego dla rozstrzygnięcia, znajdujący się w ich posiadaniu, domniemanie przerzucenia obciążenia na nabywcę pośredniego – jeśli naruszenie prawa konkurencji skutkowałoby nadmiernym obciążeniem dla nabywcy bezpośredniego.
Publikacja obejmuje objaśnienie przepisów ustawy, omówienie odpowiednich przepisów dyrektywy Nr 2014/104/UE oraz ich znaczenia dla interpretacji ustawy. Jest to pierwsze na rynku kompleksowe omówienie niniejszej ustawy.