OPIS
Poradnik w sposób kompleksowy przedstawia poszczególne czynności organów podatkowych gmin, podejmowane w ramach prowadzonych postępowań o udzielenie preferencji w zakresie zapłaty zobowiązania z tytułu tzw. podatków lokalnych. Na przykładzie wybranego orzecznictwa definiuje dwie ustawowo wskazane a niezdefiniowane przez ustawodawcę przesłanki (tj. ważny interes podatnika i ważny interes publiczny) – z których wystąpienie minimum jednej jest niezbędne do podjęcia decyzji zgodnie z wnioskiem.
W publikacji przedstawiono poszczególne etapy procesu decyzyjnego związanego z prowadzeniem w gminach postępowań podatkowych, których przedmiotem jest udzielanie pomocy w zapłacie należnych gminom kwot zobowiązań podatkowych. Postępowania te są o tyle istotne, że w przypadku umorzeń zaległości podatkowych następuje pozbawienie gminnych budżetów zasilających je dochodów (w każdej gminie jest to podstawowe i zarazem główne źródło dochodów).
Książka w głównej mierze praktycznie opisuje omawiane działania wydziałów podatkowych w gminie, poparte licznymi orzeczeniami sądów administracyjnych różnego szczebla.
Odbiorcy uzyskają z jednego źródła kompleksową wiedzę w zakresie czynności organów wykonawczych w gminach, polegających na rozpatrywaniu podań o zastosowanie ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych.
Poradnik odpowiada m.in. na następujące pytania:
kto i kiedy może wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie ulgi ?, jaki okres ustawodawca przewidział na przeprowadzenie postępowania w przedmiotowym zakresie ? jakie są przesłanki podjęcia przez organ rozstrzygnięcia pozytywnego dla podatnika? czy organ jest związany w treści rozstrzygnięcia złożonym przez podatnika wnioskiem?