OPIS
Herezja jest zjawiskiem, które odegrało ważną rolę w pierwszych wiekach istnienia Kościoła, zmuszając go do stopniowego określania swojej doktryny i wykluczenia tez teologicznych. Były też w życiu Kościoła okresy, w których herezja, przyjmująca postać wielkich ruchów, takich jak arianizm i gnostycyzm- zdawała się go przerastać. Historia herezji średniowiecznych jest jednak historią porażek, albowiem żaden z omawianych tu ruchów nie zdołał ani narzucić swoich poglądów Kościołowi zachodniemu, ani też wywalczyć tolerancji dla swoich opinii i praktyk. Zasadniczą jedność doktrynalną Kościoła udało się utrzymać po części siłą, po części zaś dzięki powszechnemu przywiązaniu do ortodoksji. Kiedy przywiązanie to osłabło i wierzenia potępione jako heretyckie z powodzeniem opierały się wszelkim działaniom represyjnym, średniowiecze dobiegało końca. Herezja i przerażenie jakie budzi są nierozerwalnie związane z historią samego Kościoła. Opisy heretyków zawierające zestawy ulubionych epitetów i sformułowań służyły przede wszystkim ukazaniu zbioru konwencjonalnych cech wzorcowej postaci heretyka: jego pychy, jego pozornej i powierzchownej pobożności oraz jego utajenia. Może on zostać opisany jako nieuczony (nawet jeśli nie jest to do końca prawdą) może być również oskarżony o udaną pobożność, podczas gdy w rzeczywistości oddaje się rozpuście-zarzut, który nieoczekiwanie powtarza oskarżenia wysuwane przez pisarzy pogańskich przeciw wczesnym chrześcijanom i czasami zdaje się czerpać z tych samych źródeł.
Średniowieczne herezje Malcolma Lamberta są niewątpliwie jedną z najlepszych pozycji wydanych kiedykolwiek na ten temat. Są majstersztykiem uczenia się, myślenia i dogłębnej analizy. Żaden czytelnik, który poważnie pochodzi do zdobywania wiedzy o wiekach średnich, nie może opuścić lektury tej pracy, co więcej- nie może do niej nie powrócić Malcolm Lambert-do 1991 roku wykładowca historii średniowiecznej na Uniwersytecie w Bristolu, po przejściu na emeryturę poświęcił się pracy badawczej i pisaniu. Autor takich prac jak: Cathars (1998) czy Franciscan Poverty (1998).
„Średniowieczne Herezje Ruchy ludowe od reformy gregoriańskiej do reformacji” są kolejną znaczącą publikacją gdyńskiego Wydawnictwa Latarnia. Wcześniej ukazały się takie pozycje jak: „Nowy Herbarz Polski” Tadeusza Gajla, „Historia USA” Maldwyn A. Jones, „W Polu” Stanisława Rembeka, „Jańcio Wodnik i inne nowele” Jana Jakuba Kolskiego oraz „Lida” Aleksandra Jurewicza.