OPIS
Niniejsza publikacja to praktyczny komentarz zawierający kompleksoweomówienie zagadnień dotyczących orzekania o kosztach postępowania cywilnego na podstawie przepisów:
ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1822 ze zm.), ustawy z 28.7.2005 r. o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 623).
Publikacja uwzględnia aktualny stan prawny oraz wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do wyżej wymienionych ustaw.
W niniejszym opracowaniu w wyczerpujący sposób omówiono m.in. następujące zagadnienia:
miejsce kosztów sądowych w procesie rozstrzygania w postępowaniu cywilnym: pojęcie kosztów, orzekanie o kosztach, zasady rozstrzygania o kosztach: zasada zwrotu kosztów celowych, zasada odpowiedzialności za wynik postępowania, zasada koncentracji (unifikacji kosztów), zasada słuszności, zasada zawinienia, stosunkowe rozdzielenie oraz wzajemne zniesienie kosztów, koszty postępowania mediacyjnego, koszty ugody sądowej, koszty postępowania zaocznego, koszty postępowania w przypadku cofnięcia powództwa lub wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego, orzekanie o kosztach postępowania nieprocesowego, orzekanie o kosztach postępowania zabezpieczającego, orzekanie o kosztach postępowania klauzulowego i egzekucyjnego, czas, forma i charakter rozstrzygania o kosztach postępowania cywilnego: inicjatywa podmiotów postępowania w przedmiocie rozstrzygania o kosztach, moment rozstrzygania o kosztach, forma i charakter rozstrzygania o kosztach, zwolnienie od kosztów sądowych: zwolnienie ogólne, zwolnienie z mocy prawa, zwolnienie wskutek postanowienia sądu, cofnięcie zwolnienia od kosztów, zabezpieczenie kosztów procesu, zaskarżenie rozstrzygnięć o kosztach procesu.
Celem niniejszej publikacji jest szczegółowe omówienie problematyki związanej z orzekaniem o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym. Autor, który jest wybitnym specjalistą z prawa cywilnego wykorzystuje w niej swoje wieloletnie doświadczenie.
Jasna i przejrzysta struktura prezentowanego utworu ułatwia rozwiązywanie pojawiających się w praktyce problemów.
Poruszona problematyka ze względu na swój praktyczny charakter powinna służyć adwokatom, radcom prawnym, sędziom i prokuratorom, a także aplikantom i studentom. Publikacja może okazać się pomocna również dla osób prywatnych biorących udział w postępowaniu cywilnym.