OPIS
Książka stanowi kompleksowe omówienie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE, zwanego eIDAS. Obowiązujące od 1 lipca 2016 r. rozporządzenie, które wprowadza wspólne standardy prawne i techniczne na jednolitym rynku cyfrowym Unii Europejskiej, stosuje się bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich UE.
Publikacja prezentuje główne założenia i zasady rozporządzenia eIDAS oraz prawne i techniczne aspekty zmian związane z jego wejściem w życie. W opracowaniu przedstawiono zagadnienia dotyczące identyfikacji elektronicznej, usług zaufania, dokumentów elektronicznych, zaawansowanych i kwalifikowanych podpisów i pieczęci elektronicznych, elektronicznych znaczników czasu, usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i ich skutków prawnych.
Omówiono również polską ustawę o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz zmiany w prawie cywilnym i administracyjnym, związane m.in. z nową definicją dokumentu, formą dokumentową i elektroniczną, bankowymi środkami identyfikacji elektronicznej w odniesieniu do profilu zaufanego, a także stosowaniem podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
Książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym: urzędników administracji publicznej, przedsiębiorców, prawników, kadry zarządzającej, pracowników banków oraz branży IT, lekarzy, pracowników naukowych, a także studentów nauk ścisłych i humanistycznych.
Wydrukuj informację