OPIS
Łącznik to ktoś, kto zapewnia kontakt i ciągłość relacji, kto umożliwia porozumienie. W przypadku Albina Tybulewicza (1929–2014), działacza emigracyjnego Stronnictwa Narodowego i społecznika, określenie to mieści w sobie wiele znaczeń.
Uwyraźnia jego rolę jako pośrednika między Stronnictwem na uchodźstwie a opozycyjnym Ruchem Młodej Polski w latach 70. i 80., a w szerszym sensie – odnosi się do przekazywania idei narodowych przez całą drugą połowę xx wieku. Wskazuje na bliski Tybulewiczowi otwarty model nacjonalizmu oraz na koncyliacyjny charakter bohatera książki, który potrafił przyjaźnić się i działać wspólnie z osobami o różnych poglądach. Nawiązuje do zorganizowanej przez niego w okresie stanu wojennego, płynącej z Zachodu pomocy żywnościowej dla Polski. Wreszcie, przypomina o tym, że jako zawodowy tłumacz literatury naukowej był Tybulewicz mediatorem między różnymi językami i narodami.
Na tom składają się artykuły poświęcone biografii i działalności charytatywnej Albina Tybulewicza, a także Stronnictwu Narodowemu na emigracji, oraz wspomnienia o bohaterze książki autorstwa jego przyjaciół i współpracowników.