OPIS
Zwyczaje i obrzędy dawniej spontanicznie podejmowane w dniu świętego Andrzeja, przechodzą obecnie renesans za sprawą mediów, zwłaszcza radia i telewizji, które odgrywają niepoślednią rolę w upowszechnianiu odświeżonych tradycji regionalnych.
Andrzejki to obecnie powszechne spotkania towarzyskie, nawet z tańcami, organizowane przez młodzież w domach prywatnych. Coraz częściej również urządzane są zabawy w szkołach, świetlicach, domach kultury, klubach, restauracjach, gospodach. Wróżby są ich dodatkową atrakcją.
Te spotkania mają obecnie wyłącznie rozrywkowy charakter. Nikt nie przypisuje im takiego znaczenia, jak dawniej: “ ‘Andrzejki’ są obecnie po prostu wesołym spotkaniem młodzieży i to najczęściej razem - dziewcząt i chłopców, przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Są beztroską zabawą, ale zabawą osobliwą, podczas której - tak jak dawniej - syczy wylewany do wody wosk, lecą z łoskotem rzucane przez ramię dziewczęce pantofelki, a wśród śmiechów i żartów losuje się różne przedmioty schowane pod talerzykami i karteczki z imionami wrzucone do kapelusza” (Ogrodowska, Święta polskie, str.333).
Autorzy Barbara i Adam Podgórscy są miłośnikami i zbieraczami obyczajów i tradycji polskich. W ich zbiorze znajduje się wiele odmian i wariantów wróżb andrzejkowych, o których wcześniej nie słyszeliśmy.