OPIS
Niniejsza publikacja stanowi jedyne na rynku pełne i aktualne opracowanie problematyki umorzenia procesu na gruncie obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego. Badana instytucja została ukazana w szerokiej perspektywie teoretyczno-prawnej, historycznej i prawno-porównawczej (nawiązanie do prawa niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego oraz innych głównych procedur polskich znających instytucję umorzenia, tj. postępowania administracyjnego, sądowo-administracyjnego i postępowania karnego), co pozwala na dogłębne poznanie i zrozumienie funkcjonowania umorzenia, będącego jednym z zasadniczych sposobów niemerytorycznego zakończenia postępowania.
Bogaty wybór orzecznictwa i poglądów doktryny stanowi bazę dla wnikliwej analizy zasadniczych problemów dotyczących stosowania przepisów o umorzeniu procesu w praktyce sądowej. W rezultacie, poza znaczną wartością naukową, opracowanie to posiada również istotny walor praktyczny. Książka ta adresowana jest zatem zarówno dla przedstawicieli nauki prawa procesowego cywilnego jak i prawników praktyków oraz innych uczestników obrotu zajmujących się stosowaniem prawa procesowego cywilnego lub będących uczestnikami postępowania, w tym zwłaszcza sędziów i asystentów sędziego, adwokatów, radców prawnych i innych profesjonalnych pełnomocników.
Kompleksowe ujęcie badanego przedmiotu (książka omawia istotę umorzenia procesu, stosunek umorzenia do funkcji i celu procesu oraz chronionych konstytucyjnie i konwencyjnie wolności i praw człowieka, w tym zwłaszcza prawa do sądu oraz autonomii woli jednostki, funkcje, przesłanki i skutki umorzenia, relacje pomiędzy umorzeniem procesu, a innymi kluczowymi instytucjami procesowymi , w tym zwłaszcza odrzuceniem i zwrotem pozwu, oddaleniem powództwa oraz zawieszeniem procesu, sposób, tryb, postać i formę orzeczeń w przedmiocie umorzenia procesu, kontrolę – w tym zaskarżalność – orzeczeń w przedmiocie umorzenia procesu) wypełnia istotną lukę na rynku literatury fachowej poświęconej postępowaniu cywilnemu czyniąc tę książkę nieodzowną pozycją w biblioteczce prawa sądowego.