OPIS
Praktyczny komentarz do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
Niniejszy komentarz to jedyna na rynku publikacja skierowana do praktyków, zawierająca:
liczne przykłady wyjaśniające zagadnienia złożonego procesu udostępniania informacji o środowisku oraz związanych z tym innych postępowań, bogate orzecznictwo sądów administracyjnych, wyznaczające sposób interpretacji poszczególnych przepisów ustawy, a więc wskazujące sposób jej praktycznego stosowania, najnowsze zmiany w przepisach ustawy wprowadzone ustawą z 11.9.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, które obowiązują od 1.1.2016 r. oraz ustawą z 9.10.2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, której większość przepisów wejdzie w życie 1.1.2017 r.
Poszczególne zagadnienia objaśnione zostały w sposób jak najbardziej praktyczny. Unikano skomplikowanych wywodów naukowych, zastępując je praktycznymi wyjaśnieniami pojawiających się problemów, np. dotyczących:
obiegu dokumentów w procesie udostępniania informacji o środowisku, ustalenia, kiedy organ musi udostępnić informacje o środowisku, a kiedy może odmówić ich udzielenia, ustalenia, jakie organy powinny wziąć udział w postępowaniu o udzielenie informacji o środowisku.
Komentarz stanowi omówienie wszystkich artykułów ustawy wraz z odwołaniem się do innych aktów prawnych, w tym przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, licznych dyrektyw wydawanych przez organy Unii Europejskiej, a także do aktów prawnych, które wcześniej regulowały tę problematykę. W II częsci komentarza został zawarty zbiór wzorów dokumentów występujących na różnych etapach postępowania przewidzianego w ustawie, wraz ze wskazaniem odnośnych przepisów ustawy.
Dzięki temu komentarzowi Czytelnik dowie się m.in.:
Jak wyglądają poszczególne etapy postępowania w sprawie udostępniania informacji o środowisku i jakie w tym zakresie należy złożyć dokumenty? Jak kształtuje się stosunek komentowanej ustawy do innych przepisów prawa krajowego regulujących tę problematykę? Jakie kategorie informacji podlegają udostępnieniu? Jaki krąg podmiotów zobowiązany jest do udostępnienia informacji o środowisku? Kiedy organ może odmówić udzielenia informacji i jak w takiej sytuacji postąpić? Jakie organy państwowe i w jakim zakresie biorą udział w postępowaniu w sprawie udostępnienia informacji o środowisku? Jak wygląda postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania pochodzącego z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku przedsięwzięć? Jak wygląda postępowanie z dokumentacją w toku postępowania o udostępnienie informacji o środowisku?
Jeżeli na co dzień zajmujesz się problematyką udostępniania informacji o środowisku, ochroną środowiska albo dostępem do informacji publicznej, ta książka jest dla Ciebie.