OPIS
W książce m.in.: Chrzest Mieszka, Metropolia świętowojciechowa, Sprawa świętego Stanisława, Unia polsko-litewska i chrystianizacja Litwy, Narodziny polskiej pieśni nabożnej, Konfederacja warszawska, Polskie przekłady Biblii i żywoty świętych, Unia Brzeska, Jasna Góra i śluby Jana Kazimierza, Przedmurze Chrześcijaństwa, Gorzkie żale. Polskie zjednoczenie z Męką Pańską, Konstytucja 3 maja 1791, Dzieje jednej pieśni „Boże coś Polskę”, Chrześcijaństwo Wieszczów, Sienkiewiczowszczyzna, Bitwa warszawska 1920, Prymas Tysiąclecia i Papież Jan Paweł II, Orędzie świętej Faustyny Kowalskiej.
Paweł Milcarek, znany filozof i publicysta, sięga do historycznych źródeł polskiej tożsamości chrześcijańskiej. Z 1050-letnich dziejów naszej Ojczyzny wydobywa – jak sam podkreśla – to, co ważne dla chrześcijaństwa, rozstrzygające dla chrześcijańskiej Polski oraz trwałe w jej aktualnie przeżywanym dziedzictwie (ze Wstępu autora). Omawiając kluczowe wydarzenia z dziejów narodu i państwa polskiego stara się wyznaczyć „mocne punkty” naszej chrześcijańskiej tożsamości.
Autor kocha Polskę i nie ukrywa miłości do Kościoła, a wydobywa na światło dzienne to, co piękne i szlachetne w poszczególnych wydarzeniach historycznych, bo dobro i piękno pociąga, staje się wzorcem działań twórczych i trwałych.
arcybiskup Józef Michalik metropolita przemyski