OPIS
Komentarz do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi od lat jedyną na rynku pozycję o charakterze komentarzowym do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zostały w niej omówione kwestie dotyczące:
etapów planowania w gminie, województwie na szczeblu krajowym oraz lokalizacji inwestycji celu publicznego i ustalania warunków zabudowy, regulacji z zakresu gospodarki nieruchomościami, prawa budowlanego, prawa geodezyjnego, ochrony środowiska, postępowania administracyjnego, cywilnych i konstytucyjnych regulacji prawa własności, norm prawa międzynarodowego, ustaw samorządowych, a także rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Komentarz łączy aspekty prawne ze szczegółowym objaśnieniem treści z zakresu urbanistyki, architektury i budownictwa.
Niniejsze, 9. wydanie komentarza uwzględnia wszelkie zmiany wprowadzone od czasu ukazania się wydania poprzedniego, związane m.in. z uchwaleniem ustawy o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777), a także zmiany, które weszły w życie 1.1.2016 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1890). Do najważniejszych z nich należą:
dodanie nowych art. 37f-37n, dotyczących utworzenia miejscowego planu rewitalizacji zmiana i doprecyzowanie warunków sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, przestrzennego gminy przepisy związane z oceną zgodności studium z przepisami prawa, nowe rozumienie pojęcia inwestycji celu publicznego, dodanie nowego rozdziału 2a - regulacje dotyczące planowania przestrzennego na obszarze metropolitalnym, w szczególności zakres ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związku metropolitalnego, a także czynności marszałka województwa dotyczące sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego.
Publikacja – ze względu na walor praktyczny – jest adresowana przede wszystkim do praktyków, którzy zawodowo zajmują się przygotowaniem aktów planistycznych, do pracowników administracji samorządowej, opracowujących miejscowe i wojewódzkie plany zagospodarowania przestrzennego oraz studia zagospodarowania przestrzennego, w szczególności zaś do organów gminy. Stanowi również pełne opracowanie teoretyczne, przedstawiające poglądy doktryny w kwestiach spornych, odpowiednie do celów dydaktycznych – przeznaczone dla pracowników naukowych oraz studentów.
Atutem komentarza są szerokie odniesienia do poprzednio obowiązującej ustawy z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym oraz omówienie przepisów przejściowych, które w sposób jasny rozstrzyga o stosowaniu odpowiednich regulacji do stanów faktycznych, zaistniałych w okresie wprowadzania nowej ustawy.