OPIS
Praktyczny komentarz do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Niniejszy komentarz to jedyna na rynku publikacja skierowana do praktyków, która zawiera ponad 130 przykładów (popartych licznym orzecznictwem) wyjaśniających zasady ustalania prawa do zasiłków oraz obrazujących sposoby obliczania ich wysokości.
Komentarz uwzględnia wszystkie najnowsze zmiany, jakie zostały wprowadzone w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa do maja 2016 r. Zostały omówione m.in. nowelizacje w zakresie:
świadczeń i urlopów przysługujących w razie urodzenia dziecka, obliczania podstawy wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych niebędących pracownikami, wystawiania świadczeń lekarskich, podwyższania zasiłku macierzyńskiego dla osób pobierających ten zasiłek w wysokości nieprzekraczającej kwoty 1000 zł, prawa do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudniania dla osób, którym umowa została przedłużona do dnia porodu.
Komentarz stanowi omówienie wszystkich artykułów ustawy wraz z odwołaniem się do innych aktów prawnych i zapisów ustawy poprzednio obowiązującej. Zawiera także przedstawienie najistotniejszego i najnowszego orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego oraz przykłady dotyczące obliczania zasiłków, zarówno dla pracowników, jak i niepracowników.
Dzięki temu komentarzowi Czytelnik dowie się m.in.:
kiedy ZUS może żądać zwrotu wypłaconego świadczenia chorobowego, w jaki sposób dochodzić przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, komu i w jakiej sytuacji przysługuje zasiłek wyrównawczy, jakie zmiany zostały wprowadzone w urlopach związanych z rodzicielstwem, kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, kiedy ojcu dziecka będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, kiedy i w jakiej sytuacji przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia, w jakiej minimalnej wysokości przysługuje zasiłek macierzyński, w jaki sposób przedłużyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy w razie opieki nad zdrowym dzieckiem, w jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru zasiłku ubezpieczonym niebędącym pracownikami po zmianach przepisów ustawy, w jaki sposób podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku ubezpieczonym niebędącym pracownikami, jak należy dokumentować prawo do świadczeń chorobowych, jaki nowy rodzaj zwolnień zaczął obowiązywać od stycznia 2016 r., komu i w jaki sposób przedłożyć zwolnienie lekarskie po zmianach w dokumentowaniu prawa do świadczeń, czy w dalszym ciągu można złożyć zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA.
Jeżeli na co dzień zajmujesz się ustalaniem prawa do zasiłków, obliczaniem ich wysokości oraz ich wypłacaniem, ta ksiażka jest dla Ciebie.