OPIS
Aż 160 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu dyscypliny finansów publicznych
Dzięki tej książce:
pozyskasz zbiór szczegółowych odpowiedzi na aż 160 najczęściej zadawanych pytań z zakresu finansów publicznych, zdobędziesz bogatą bazę najważniejszego i najnowszego orzecznictwa GKO, komisji orzekających w I instancji oraz WSA w Warszawie i NSA, poznasz najczęściej występujące błędy związane z gospodarowaniem środkami publicznymi i dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji związanych z naruszeniem dyscypliny finansów, poznasz zasady postępowania w wypadku złamania reguł dysponowania finansami publicznymi.
Publikacja ta będzie nieocenioną pomocą przy podejmowaniu decyzji odnośnie do:
gromadzenia i rozdysponowania środków publicznych oraz ich wydatkowania, zaciągania i wykonywania zobowiązań, zamówień publicznych, środków unijnych, inwentaryzacji i sprawozdawczości, kontroli wstępnej wykonywanej przez głównego księgowego, kontroli zarządczej kierownika jednostki i audytu wewnętrznego.
Dzięki tej książce dowiesz się m.in.:
Jakie czyny podlegają dyscyplinie finansów publicznych, a jakie są wyłączone ze stosowania ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych? W jaki sposób kierownik jednostki powinien powierzyć obowiązki w zakresie gospodarki finansowej, zamówień publicznych i rachunkowości, aby skutecznie uwolnić się od odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Na czym polega zawinione naruszenie dyscypliny? Jakie kryteria uwzględnią organy postępowania przy ocenie stopnia szkodliwości naruszenia dla finansów publicznych? Czy zachowanie nie skutkujące szkodą w finansach publicznych jest naruszeniem dyscypliny? Co zrobić, jeżeli w jednostce doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych? Jakie są konsekwencje – zawodowe, finansowe i osobiste – przypisania odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Czy warto ustanowić obrońcę w postępowaniu o naruszenie dyscypliny finansów publicznych i jak to zrobić? Jak skutecznie odwołać się od orzeczenia komisji orzekającej? Jakie są koszty postępowania w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych i kto je ponosi?
W celu poznania zakresu tematycznego publikacji oraz szczegółowych przypadków, jakie są w niej wyjaśnione zachęcamy do zapoznania się ze spisem treści.