OPIS
„Wszyscy troje byli samotni, smutni i bez szans na to, że choć trochę nawzajem się pocieszą, mogli jednak z wielkim staraniem stworzyć świat, w którym znalazłoby się miejsce na ich samotność” – w kolejnym tomie opowiadań Yiyun Li w niedościgniony sposób odkrywa zakamarki ludzkiej duszy. Bohaterowie mierzą się z przeznaczeniem, niedopasowaniem, niechęcią do ulegania opresyjnemu chińskiemu społeczeństwu. To ciche, niemal niedostrzegalne tragedie ludzi, którzy wydają się tylko statystami w rozgrywce losu.
Proza Yiyun Li przywodzi na myśl dzieła Czechowa i Nabokowa. Zostaje w niej miejsce na ciszę, która buzuje od niewypowiedzianych emocji. A szczerość i melancholia bohaterów jest przesiąknięta bliskim fatalizmowi stoicyzmem.
Tom Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna przeszedł do finału Międzynarodowej Nagrody im. Franka O’Connora dla najlepszego tomu opowiadań. Prestiżowy magazyn „The New Yorker” umieścił autorkę na liście „20 under 40”, czyli dwudziestu młodych pisarzy, którzy w opinii redaktorów są lub będą głosami swojego pokolenia.
"Zbiór opowiadań Yiyun Li to przejmująco przejrzysta wizja ludzkiego losu." „Publishers Weekly”
"Być może medyczne wykształcenie autorki pozwala jej tak trafnie diagnozować dolegliwości duszy. W "Złotym chłopaku, szmaragdowej dziewczynie" Yiyun Li jeszcze dogłębniej analizuje emocjonalną delikatność swoich bohaterów." Donna Seaman, „Booklist”
"Styl Yiyun Li przywodzi na myśl Nabokova i Czechowa. […] "Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna" to przykład niezwykłego kunsztu literackiego." Francine Prose, „The New York Times Book Review”
"Zbiór opowiadań Yiyun Li jest wyrafinowany językowo, wnikliwy i szczery, a także dowodzi zrozumienia historii, języka, kultury i polityki oraz ich wpływu na zwykłych ludzi. Pomimo smutku przebijającego z opisywanych historii nie sposób nie zakochać się w spokoju płynącym z tych opowiadań." „San Francisco Chronicle Book Review”
"Yiyun Li to prawdziwy literacki cud. […] Największy podziw budzi elegancja jej twórczości. Jej styl – liryczny, pełen szczegółów i emocji – daje czytelnikowi przyjemność i poczucie spełnienia." National Public Radio, "Books We Like"