OPIS
Wasylisa to zwyczajna trzynastoletnia dziewczynka. Na co dzień uczy się w szkole i mieszka z babcią, która wychowuje ją od urodzenia. Niespodziewanie jej życie wywraca się do góry nogami: pojawia się bogaty ojciec, którego nigdy wcześniej nie widziała i zabiera córkę do domu, w którym wszyscy – bracia, siostra i niania – otwarcie jej nienawidzą. A i sam rodzic traktuje ją chłodno, a nawet okrutnie. Zrządzenie losu sprawia, że Wasylisa trafia na Eflarę – bliźniaczą planetę, na której poznajeprawdziwych przyjaciół – czasodzieja Fesza Dragockiego, adepta fachu zegarowego Nicka Łazariewa i wróżkę Dianę. Dziewczynka próbuje zrozumieć, kim jest naprawdę i dlaczego znalazła się w tym niebezpiecznym świecie, a tymczasem dookoła dzieją się jeszcze bardziej tajemnicze, dziwne wydarzenia...
Pierwszy tom fantastycznej sagi Natalii Sherby Czasodzieje. Klucz czasu to powieść przygodowa dla dzieci, w której odnajdziemy podróże w czasie, magię, tajemnice, niebezpieczne intrygi i pierwsze, nieśmiałe przejawy uczuć. Autorka po mistrzowsku kreuje intrygę. Realność i fantastyka przeplatają się do tego stopnia, że czytelnik zagłębia się w feeryczny, magiczny świat czasodziejów i wróżek, zapominając, że ma do czynienia z bajką.
W starożytności chronomag Eflarius podzielił Ziemię na dwie części – Ostałę, świat zwykłych ludzi i Eflarę, świat magów czasu – czasodziejów. Na Ziemi całą władzę przejęły Duchy, dlatego marzący o swobodzie czasodzieje postanowili zamieszkać oddzielnie. Żeby chronić magów, Eflarius stworzył rozdarcie między planetami – przerwę w czasie o długości stu godzin. Jednak czas ten zaczął się stopniowo kurczyć, co groziło pochłonięciem jednego świata przez drugi. Tworząc nowy świat Eflarius przeniósł w bezczas zamek, w którym magowie chronili wszystkie sekrety Czasu. Największe tajemnice są schowane w jego siedmiu komnatach. Klucze do tych komnat Eflarius ukrył na Eflarze, a sam zamek rozszczepił na dwie połowy, wskutek czego twierdza otrzymała nazwę Rozłupany Zamek.
I tak oto tysiąc lat później siedmiu kluczników spotyka się, aby odnaleźć Szkarłatny Kwiat – roślinę, która rozkwita raz na tysiąclecie i ma moc spełniania życzeń. Czy wspólnie uda im się zapobiec katastrofie i uratować mieszkańców dwóch planet przed nadciągającym niebezpieczeństwem?
Natalia Szczerba o trylogii Czasodzieje:
„Historia powstania opowieści o czasodziejach jest bardzo prosta. Jak i wiele innych osób, od dziecka interesowałam się światem, który ukrywa się wewnątrz zegarków. Na początku wierzyłam, że w każdym zegarku żyją malutkie wróżki i to one przesuwają wskazówki i przecierają zębatki ściereczkami, żeby mechanizm nie rdzewiał. O wiele później, kiedy odkryłam, że Czas to całkiem zaskakujące zjawisko, a czwarty wymiar to zupełnie realna sprawa, przyszła mi do głowy myśl o stworzeniu świata zegarowego. Jednocześnie chciałam, żeby była to rodzima, słowiańska opowieść. Właśnie dlatego główna bohaterka nazywa się Wasylisa Ogniewa, a sercem naszej planety stał się Szkarłatny Kwiat – legendarny kwiat paproci.
Szczególną uwagę w książce poświęcam zegarom i najróżniejszym mechanizmom zegarowym. W powieści jest wiele zagadek – jawnych i symbolicznych, opisów technicznych zjawisk magicznych – wszystkiego tego, co gromadziłam żmudnie przez wiele lat. Właśnie dlatego od mojego „potencjalnego” czytelnika oczekuję przede wszystkim zaufania. Zaufania, które pobudza nas do uważnego, dokładnego czytania, wskutek czego rodzi się wiara w prawdziwą bajkę. Dla każdego autora jest to najcenniejsza nagroda.”
* * *
„Polecałbym tę książkę przede wszystkim nastolatkom. To ich świat, ich bajka i bohaterowie – dziewczynki i chłopcy. A także dorosłym, którzy wciąż jeszcze mają gorące serca i dla których przyjaźń jest najważniejsza.”
Denis Prokopiv, Ozon.ru
„To wspaniała, piękna opowieść dla całej rodziny. Oryginalny pomysł i porywająca fabuła – nowy, bajkowy świat Eflary, który pozwala zanurzyć się w świecie wróżek, rusałek, smukłorogów, ludzi i chronomagów („czarodziejów-czasodziejów”). To świat, w którym można polatać jak motyl lub przejechać się na jaszczurce, gdzie na każdym kroku otacza nas magia.”
Dmitrij Kalynichev, Kniga.ru
„Natalia Sherba to autorka, która chce, potrafi i kocha pisać dla dzieci. W barwnej, magicznej opowieści o Wasylisie udało jej się stworzyć zupełnie nową, wciągającą i oryginalną dziecięcą fantastykę, która zachowuje cechy rodzimego folkloru. Starożytny zegar, ukazując drogę do świata wróżek i czasodziejów, na zawsze zmienia życie każdego, kto w niego uwierzy”.
Aleksiej Piechow, Elena Bychkova, Natalia Trachaninova
Natalia Sherba urodziła się w Mołodecznie na Białorusi. Wiele lat spędziła w Rosji, a obecnie mieszka w samym sercu Karpat – w ukraińskim miasteczku Iwano-Frankiwsk. Rosyjskojęzyczna autorka pracowała jako dziennikarka, redaktor oraz trenerka wushu. W świecie literackim zadebiutowała w 2005 roku – wtedy zostało opublikowane jej pierwsze opowiadanie fantastyczne Na dnie. Autorka pozostaje wierna gatunkowi, jej powieści skierowane są głównie do dzieci i młodzieży.
Laureatka prestiżowej nagrody EuroCon 2010 (ESFS Awards) w kategorii "Najlepszy debiut" oraz nagrody Srebrny Kaduceusz na międzynarodowym festiwalu Gwiezdny Most 2010. W tym samym roku Natalia Sherba zajęła I miejsce w konkursie "Nowa książka dla dzieci" przeprowadzonym przez wydawnictwo Rosman, za powieść Klucz czasu dla Wasylisy. W marcu 2011 roku nakładem tego wydawnictwa ukazał się pierwszy tom cyklu – Czasodzieje. Klucz czasu.