OPIS
Województwo Śląskie zaskakuje zróżnicowanymi krajobrazami i bogatą przyrodą, której najcenniejsze fragmenty chroni 8 parków krajobrazowych i 65 rezerwatów przyrody. Wiele wieków pod obcym panowaniem (Czechy, Austria, Niemcy) oraz zróżnicowanie narodowościowe i religijne pozostawiło w spadku bogate dziedzictwo kulturowe, na które składają się średniowieczne zamki i dziewiętnastowieczne rezydencje magnatów przemysłowych, liczne zabytki architektury drewnianej, militarnej oraz obiekty sakralne ze słynnymi sanktuariami na częstochowskiej Jasnej Górze i w Piekarach Śląskich. Bogata jest także spuścizna po społeczności żydowskiej, żyjącej na tym terenie. Województwo śląskie posiada unikalny w skali Polski Szlak Zabytków Techniki, stanowiący część Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Industrialnego (ERIH). Trzydzieści sześć obiektów Szlaku Zabytków Techniki tworzy bogatą mozaikę – od tradycyjnego śląskiego górnictwa węgla kamiennego po słynne browary w Tychach i Żywcu.
Aktywni turyści chętnie zaglądają do jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wspinają się w malowniczych skałkach, wędrują pięknymi szlakami Beskidów, przemierzą rowerem drogi i bezdroża. Poznawanie śląskich atrakcji turystycznych to także poznawanie śląskiej kuchni, a to ułatwi Kulinarny Szlak Śląskie Smaki.
Niniejsza mapa to propozycja dla wszystkich, którzy poszukują ogólnych i poglądowych informacji o regionie śląskim. Mapę tą polecamy w szczególności turystom zmotoryzowanym, pilotom i przewodnikom wycieczek autokarowych - z myślą o nich na mapie zaznaczono aktualną sieć dróg asfaltowych, wybranych obiektów noclegowych, stacji benzynowych, etc. Na mapie wyeksponowano 101 zabytków, obiektów, a nawet atrakcji przyrodniczych, najciekawszych pod względem atrakcyjności turystycznej.