OPIS
Polskie Muzeum Narodowe powstało, dzięki staraniom Władysława Platera 25 października 1870 r. Swoją siedzibę znalazło na zamku rapperswilskim, który dzięki funduszom Platera i emigracji polskiej został wyremontowany i przystosowany na potrzeby tworzącej się instytucji. Od tego momentu dzieje Muzeum wiążą się z Rapperswilem wypełniając swoim istnieniem 145 lat pełnych dramatyzmu, zmian i okresów stabilizacji.
O Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu, zamku i samej miejscowości Polacy wciąż piszą opowiadają i przekonują. Wyrazem tych sentymentów i emocji jest ulica Rapperswilska w Warszawie. Gdzie bardziej niż w sercach Polaków może wybrzmieć całe piękno, magia i znaczenie małej miejscowości nad jeziorem zuryskim w której historia napisała wielkie dzieje Muzeum Polskiego? Historyczna opowieść stworzona przez Sława Milewskiego napisana jest pięknym językiem. Autor używa długich, wspaniale rozbudowanych zdań, dodaje swoje komentarze i refleksje. Wszystkie wydarzenia toczą się wokół zamku rapperswilskiego. Milewski nie opisuje tego, co stało się w Polsce ze zbiorami w 1944 r. Interesują go wyłącznie szwajcarskie konteksty.
Książka Sława Milewskiego pokazuje, iż dokonania wielu pokoleń są na tyle istotne, iż idea gromadzenia zbiorów na zamku w Rapperswil nie rozpływa się tylko w mrokach dawnej świetności, ale jest atrakcyjna i obiecująca także dzisiaj.