OPIS
Krauz i Chosé, detektywi z wydziału zabójstw, znani czytelnikom poprzednich książek Dominika Dána, tym razem poszukują sprawcy zbrodni na kilkunastoletnim chłopcu. Śledztwo, z początku pełne niejasności i znaków zapytania, wydaje się beznadziejne, lecz doprowadza do zaskakującego finału.
Nie czytajcie – uprzedza autor. Jeśli jednak postanowicie wytrzymać do końca, nie wytykajcie mi, że jestem zwyrodniały i spaczony, przesadzam, usiłuję wyolbrzymiać, nie znam miary. Rzeczywistość bywa o wiele gorsza.
Obraz "zwyczajnej" szkoły podstawowej, "przeciętnego" blokowiska i "normalnej" rodziny głównego bohatera – rzeczywiście nie nastraja optymistycznie. Ale chyba w Naszym Mieście po prostu tak jest. Warto przeczytać.
Fragment książki:
Czołgał się, ale naprawdę już nie mógł. […] Nie widział. Powieki miał zlepione i zalane krwią. Przez cienkie szparki z trudnością rozeznawał zarysy domów. Nic go nie bolało. Już nic go nie bolało. Mechanicznie przebierał naprzemiennie rękami i nogami. Posuwał się do przodu jak wielki zakrwawiony płaz. Doczołgał się do pojemnika na śmieci na końcu ciemnej ulicy w zabytkowym centrum Naszego Miasta. Wsparł się na łokciach, resztką sił próbował uchwycić metalowy uchwyt. Wtedy ją zauważył. Nareszcie!
Dominik Dán to pseudonim autora bestsellerowych słowackich kryminałów z detektywem Richardem Krauzem w roli głównej. Seria kryminalna liczy 18 powieści. Jest najlepiej sprzedającym się autorem w kraju.
Dán, rocznik 1955, jest od 25 lat czynnym detektywem wydziału kryminalnego słowackiej policji i konsultantem ds. kryminalnych ministra spraw wewnętrznych. Książki pisze po godzinach. Nie pozwala się fotografować, nie bierze udziału w spotkaniach autorskich. Wszystkie jego powieści są oparte na prawdziwych śledztwach. Niektóre z nich to historie czysto detektywistyczne, inne maja głębsze tło polityczne – zwłaszcza te, których akcja dzieje się w ostatnich latach komunizmu i okresie przełomu politycznego i ekonomicznego.
Książki napisane są ciętym, niezwykle dowcipnym językiem, z ironią i podtekstem. Oprócz skrzących się dowcipem dialogów, największym atutem książek jest szczegółowa wiedza na temat warsztatu pracy policji.