OPIS
Stan prawny: luty 2016
Korzystanie z cywilnoprawnych form zatrudnienia to codzienność nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również w sferze budżetowej. Świadczenie pracy, wykonywanie usług, realizacja zamówień dotyczących wykonania przedmiotów czy utworów odbywa się na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło, często w przypadku jednorazowej lub krótkotrwałej współpracy, ale nie tylko. Często z umów tych korzysta się praktycznie w sposób ciągły, długotrwały.
Umowa zlecenia w szerokim znaczeniu tego pojęcia jest bardzo często stosowaną podstawą zatrudnienia o innym charakterze niż stosunek pracy. Wykorzystywana jest powszechnie przy pracach wykonywanych przez krótki czas czy o charakterze ściśle sezonowym. Nie jest to w praktyce jednak jej jedyne zastosowanie. Niczym innym jak umową nienazwaną dotyczącą świadczenia usług, do której stosujemy przepisy o zleceniu, jest przecież np. tzw. kontrakt menadżerski.
Umowa o dzieło dotyczy wykonania oznaczonego w niej dzieła. Jest „umową efektu”, poprzez realizację której zamawiający oczekuje otrzymania skonkretyzowanego owocu czyjejś pracy.
Pomimo powszechności wykorzystywania tych umów ciągle rodzą się na tle ich stosowania liczne problemy praktyczne. Wynikają one często z niejasnych, niepełnych zapisów umownych. Strony w wielu przypadkach nie regulują w umowie wszystkich tych kwestii, które powinny się w nich znaleźć co najmniej dla przejrzystości ich współpracy.
W niniejszej publikacji przedstawiamy wiele propozycji rozwiązań odnoszących się do konstrukcji zobowiązań stron tych umów. Czytelnik znajdzie w niej m.in. odpowiedzi na następujące pytania:
jakie są prawa i obowiązki stron umowy zlecenia i umowy o dzieło, jakie są różnice pomiędzy umową zlecenia a umową o dzieło, czym różnią się umowy cywilnoprawne od umowy o pracę, jak rozliczać wyjazdy zleceniobiorców i wykonawców dzieła związane z wykonywaniem zawartych przez nich umów, jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy umowach cywilnoprawnych, jak prawidłowo dokonać rozliczeń podatkowo-składkowych z tytułu umów zlecenia i o dzieło, jak bezbłędnie obliczać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorców i wykonawców dzieła.
Książka w szeroko omawia zmiany w umowach zlecenia obowiązujące od początku 2016 r.!