OPIS
Niniejsza publikacja jest próbą określenia standardu działań ośrodka pomocy społecznej w dziedzinie wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, ze szczególnym uwzględnieniem działań profilaktycznych, zapobiegających odebraniu dziecka biologicznym rodzicom.
Publikacja zawiera charakterystykę systemu wspierania rodziny oraz opis roli ośrodka pomocy społecznej w systemie wspierania rodziny, przedstawia zakres zadań ośrodka w kontekście pracy z rodziną i optymalny standard wykonywania zadań na rzecz wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Książka została opracowana w sposób, który umożliwia analizę działań i czynności ośrodka pomocy społecznej w różnych sytuacjach problemowych, przy czym każdy z problemów rodziny został przedstawiony oddzielnie, w formie tabelarycznej, wskazującej rodzaj i szczegółowy katalog działań, osobę odpowiedzialną za ich prowadzenie oraz dokumenty, jakie świadczą o ich wykonaniu.
Dla pełnego obrazu podejmowanych działań poszczególne obszary problemowe zostały zilustrowane przykładami dobrej praktyki lub przykładami działań nieprawidłowych ośrodka pomocy społecznej. Chciano w ten sposób podkreślić ważne, pozytywne działania realizowane w obszarze pomocy społecznej oraz zwrócić uwagę na te, w których mogą się pojawiać nieprawidłowości w realizacji zadań.
Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Radziewicza-Winnickiego
Praca socjalna z rodziną problemową to książka o charakterze metodycznym […], stanowiąca niezwykle aktualne i wartościowe z punktu widzenia obszarów zainteresowań […] nauk społecznych oraz nauk o wychowaniu opracowanie poświęcone instytucjonalizacji pomocy socjalnej we współczesnym społeczeństwie. Publikacja dotyczy współdziałania wybranych podmiotów życia społecznego funkcjonujących w środowisku lokalnym jednostki – takich, które z reguły mają podstawowe znaczenie dla zaspokajania określonych potrzeb socjalnych poszczególnych jednostek lub szerszych grup społecznych.