OPIS
W każdej JST zarządzenie wewnętrzne o przeprowadzaniu okresowych ocen ma służyć przede wszystkim realizacji postulatu podnoszenia wydajności i jakości pracy, kompleksowej ocenie wyników pracy każdego pracownika samorządowego, jak też określać jego przydatność zawodową na danym stanowisku pracy i możliwości dalszego rozwoju zawodowego. System ocen z poziomu całej polityki personalnej ma z kolei ułatwiać planowanie rozwoju zawodowego wszystkich pracowników oraz podejmowanie decyzji w sprawie przyznawania nagród oraz dokonywania ewentualnych regulacji wynagrodzeń (przeszeregowań).
Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniły się przepisy określające rolę i zadania samorządów. Coraz szerzej wkraczają w tę sferę technologie cyfrowe, zmieniają się też oczekiwania „klientów” jednostek samorządu terytorialnego. Tymczasem w wielu JST systemy ocen pracowników samorządowych nadal trwają w niezmienionej formie i treści.
Warto zatem rozważyć możliwość dokonania przeglądu, weryfikacji i niezbędnych zmian w systemie ocen okresowych pracowników samorządowych po to, aby dawał on możliwość oceny i odniesienia się do tego, co faktycznie prawdziwe, ważne i aktualne w ich pracy.
W publikacji przedstawiono krok po kroku techniki i sposoby dokonania takiego przeglądu i przywrócenia aktualności systemu ocen okresowych, w tym m.in.:
- konkretne propozycje pozwalające na sprawne przygotowanie i przejście przez proces wdrożenia zmian w systemie ocen okresowych, - gotowe wzory i przykłady opisu kryteriów i skal ocen, - praktyczne uwagi wykorzystania wyników ocen na poziomie pracownika, jak i całej JST, - przykłady regulaminów i formularzy, - omówienie procesu wdrażania zmian w systemie ocen, - konkretne wskazówki dotyczące sposobów zarządzania i administrowania systemem ocen w taki sposób, aby pomagał, a nie przeszkadzał w zarządzaniu zasobami ludzkimi w jednostce.