OPIS
Reprinty: reprint wydania, [1918]. "SPRAWNOŚCI SKAUTOWE".
Przywrócić pamięć
Harcerstwo Polskie mimo sześcioletniego rozwoju nie zdobyło się dotychczas na całkowite wyzyskanie doświadczeń skautingu angielskiego, a w jednej gałęzi pracy nad młodzieżą, może najważniejszej, w każdym zaś razie dla skautingu bardzo istotnej pozostaliśmy bardzo daleko poza naszymi braćmi z zachodu i cywilizowanej północy. Mam na myśli naukę rzemiosł i innych sprawności skautowych.
Harcmistrzów pracujących na terenie olbrzymiego obszaru kresów polskich i ziem państwa rosyjskiego o tyle pod tym względem wyrozumialej sądzić należy, że jasno mówiąc Harcerstwo na tych ziemiach dopiero od wiosny 1917 roku żyć zaczęło, a w krótkim czasie, jaki od tego czasu nas dzieli, dobry kawałek drogi rozwoju przebyło. Nie mniej jednak pilnem i ważnem jest i tutaj zagadnienie sprawności skautowych, zwrócenia uwagi ogółu pracowników skautowych na konieczność wprowadzenia ich w życie i pracę drużyn, usystematyzowanie programów, przepisów egzaminacyjnych i o odznakach — wreszcie przystąpienie do opracowywania podręczników sprawności. Pierwszą część zadania podejmujemy w niniejszej broszurce, do pomocy w opracowywaniu i wydawnictwie podręczników zapraszamy i wzywamy wszystkich harcmistrzów i Przyjaciół Ruchu.1) Wszystkich sprawności w skautingu angielskim jest 52, za Małkowskim dodaliśmy do nich sprawność pioniera przemysłu, a w myśl postanowienia Sztabu N. H. rozbiliśmy niektóre sprawności n. p. przyrodnika na kilka równoległych (zoologa, botanika) dodaliśmy sprawności hodowcy gołębi, królików i parę innych (śpiewak) — oraz zupełnie nową sprawność: przewodnika-krajoznawcy. Liczba ogólna wynosi wobec tego 64.
Uważam za stosowne zaznaczyć, że wprowadzanie n o w y c h s p r a w n o ś c i, które okażą się celowemi i praktycznemi zyska bardzo chętne poparcie Naczelnictwa; projekty wymaganego zakresu wiedzy i umiejętności przy odnoś - nych egzaminach należy zgłaszać do Naczelnictwa.