OPIS
Współuczestnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym, administracyjnym ogólnym i podatkowym oraz sądowoadministracyjnym to publikacja, która stanowi kompendium wiedzy teoretycznej oraz praktycznej w zakresie współuczestnictwa procesowego w postępowaniu cywilnym, postępowaniu administracyjnym ogólnym i podatkowym oraz w postępowaniu sądowoadministracyjnym wraz z praktycznymi uwagami dotyczącymi sporządzania pism procesowych z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa i bogatej literatury.
Niniejsza publikacja podzielona została na trzy części.
Część I to praktyczny komentarz z przeglądem orzecznictwa, w której omówiono m.in. następujące zagadnienia:
dotyczące współuczestnictwa procesowego w postępowaniu cywilnym (m.in. powstanie, rodzaje, zasada samodzielności, regulacje szczegółowe, konstrukcje zbliżone), dotyczące współuczestnictwa procesowego w postępowaniu administracyjnym (m.in. powstanie, typologia, charakter), dotyczące współuczestnictwa procesowego na gruncie spraw podatkowych (m.in. powstanie, zasada solidarnej odpowiedzialności, typologie, następstwa prawne), dotyczące współuczestnictwa procesowego w postępowaniu przed sądem administracyjnym (m.in. zakres podmiotowy i przedmiotowy, powstanie, rodzaje, zasada samodzielności działania współuczestników, udział w postępowaniu podmiotu o charakterze kolektywnym, regulacje szczegółowe).
Każdy rozdział w części I zakończony został przeglądem orzecznictwa, który zawiera zestawienie tez orzeczeń najbardziej znamienitych dla danego zagadnienia.
Część II zawiera wzory pism procesowych, takie jak m.in.:
pozew współuczestników o zapłatę, pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty, pozew w postępowaniu grupowym, wniosek o połączenie spraw do wspólnego rozpoznania/rozstrzygnięcia, skarga współuczestników złożona do sądu administracyjnego na decyzję organu administracji publicznej, wniosek współuczestników o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Część III. Kazusy to przykładowe zadania/stany faktyczne wraz z rozwiązaniami dotyczące współuczestnictwa w postępowaniu administracyjnym i sądowym. Odpowiadają one modelowi zadań występujących na egzaminach prawniczych (adwokackim, radcowskim itd.).
Niniejsza pozycja jest pracą, która pozwala w szerszy sposób spojrzeć na problematykę współuczestnictwa procesowego, zapoznać się z poglądami doktryny oraz orzecznictwa. Dzieło to nie tylko poszerzy wiedzę praktyków prawa – adwokatów, radców prawnych, prokuratorów i sędziów, lecz również teoretyków prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych, a także studentów pragnących pogłębić wiedzę i urzędników.
Niniejsza publikacja zawiera:
praktyczne podejście do tematu, najnowszy stan prawny, pogląd doktryny, odniesienia do poglądów wyrażonych w innych publikacjach, najnowsze orzecznictwo, wzory pism procesowych, kazusy.