OPIS
Stan prawny: listopad 2015 r.
Poradnik, który pomoże prawidłowo i zgodnie z prawem zarządzać nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych
Poradnik, który przedstawia i przybliża główne zagadnienia prawne związane z zarządzaniem nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych. Publikacja przybliża najważniejsze regulacje prawne w omawianym zakresie oraz w przystępny sposób omawia najważniejsze aspekty praktyczne, z którymi na co dzień spotykają się zarządcy, członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych czy prawnicy obsługujący wspólnoty mieszkaniowe, zarówno w bieżącej obsłudze, jak i w toku postępowań sądowych.
Książka uwzględnia najnowszą zmianę ustawy o własności lokali, obowiązującą od 29.8.2015 r. (wynikającą z ustawy z 12.6.2015 r., Dz.U. z 2015 r. poz. 1168), która upraszcza metody głosowania nad uchwałami właścicieli lokali stanowiących przedmiot współwłasności w częściach ułamkowych, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. W praktyce zagadnienie to dotyczy najczęściej wielostanowiskowych lokali garażowych w nowych budynkach wielomieszkaniowych, choć zastosowanie ma w przypadku każdego lokalu objętego współwłasnością w częściach ułamkowych.
Poradnik przystępnie wyjaśnia definicje i przybliża interpretacje pojęć, takich jak zarząd i zarządca, zarządca przymusowy i administrator, zebranie właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, prowadzenie księgowości we wspólnocie mieszkaniowej. Omawia także zagadnienia podejmowania i zaskarżania uchwał właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, z uwzględnieniem trybu przewidzianego w ustawie o własności lokali oraz powództwa z Kodeksu postępowania cywilnego. Przybliża również konstrukcję i najczęściej spotykane problemy w postępowaniach sądowych z udziałem wspólnot mieszkaniowych, takich jak postępowania o:
zapłatę zaliczek, uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał, ustanowienie zarządcy przymusowego, zarządzenie przymusowej sprzedaży lokalu, zapłatę odszkodowania z tytułu wad fizycznych nieruchomości wspólnej.
Książka zawiera liczne wskazówki praktyczne, z odwołaniami do orzeczeń sądowych, przykłady z bieżącego zarządzania nieruchomościami oraz wzory dokumentów – uchwał, pozwów czy wniosków.
Dzięki tej książce Czytelnik dowie się:
Jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o własności lokali w dniu 29 sierpnia 2015 r., ze szczególnym uwzględnieniem zmian dotyczących głosowania nad uchwałami przez współwłaścicieli w częściach ułamkowych – garaże wielostanowiskowe? Co to jest zarząd, zarządca, zarządca przymusowy, administrator we wspólnocie mieszkaniowej oraz jak się powołuje, zmienia i odwołuje te podmioty, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznych oraz wskazówek, jakich najczęściej popełnianych błędów unikać i w jaki sposób to robić? Jakie wymogi powinna spełniać uchwała właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej i kiedy oraz na jakiej podstawie i w jaki sposób można ją wyeliminować z obrotu cywilnoprawnego, ze szczególnym rozróżnieniem trybu zaskarżania uchwał przewidzianego w ustawie o własności lokali oraz trybu ustalania, że uchwała jest nieistniejąca lub bezwzględnie nieważna przewidzianego w Kodeksie postępowania cywilnego? Jak zwoływać i przeprowadzać zebrania wspólnoty mieszkaniowej? Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów w toku postępowań sądowych z udziałem wspólnot mieszkaniowych, które to postępowania dotyczą – zapłaty zaległych zaliczek, zapłaty odszkodowania z tytułu wad fizycznych w częściach wspólnych nieruchomości, uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieistnienia lub bezwzględnej nieważności, ustawienia zarządcy przymusowego, zarządzenia przymusowej sprzedaży lokalu? Jak prawidłowo prowadzić księgowość wspólnoty mieszkaniowej?