OPIS
Niniejsze 2 wydanie publikacji okaże się niezwykle przydatna dla aplikantów adwokackich, którzy na egzaminie adwokackim w 2016 r. po raz pierwszy zmierzą się z zadaniami z etyki adwokackiej, ponieważ kazusy w II części książki będą odzwierciedleniem tego egzaminu. Ponadto publikacja została wzbogacona o najnowsze orzecznictwo sądów dyscyplinarnych oraz Sądu Najwyższego.
Etyka zawodu adwokata. Regulamin wykonywania zawodu adwokata. Komentarz praktyczny, orzecznictwo, wzory i kazusy to publikacja, która w niezwykle ciekawy i przystępny sposób przybliża czytelnikowi problematykę działalności adwokata od początku rozpoczęcia praktyki adwokackiej do zakończenia współpracy z klientem. Ponadto książka zawiera szereg wskazówek i rad opartych na latach doświadczeń autorów – praktyków.
Niniejsza publikacja została podzielona na dwie części:
Część I to praktyczny komentarz z orzecznictwem dotyczący następujących zagadnień:
Rozpoczęcia praktyki adwokackiej (m.in.: kontrowersji wobec owej specjalizacji, oczekiwań dzisiejszych klientów oraz problemu reklamy kancelarii adwokackiej), Kontakt z klientem (m.in.: doświadczenie pierwszego kontaktu z klientem, sztuka rozmowy z klientem, przygotowanie klienta do wizyty w sądzie), Koszty adwokackie (m.in.: rozmowa o kosztach adwokackich, rozliczanie spraw z urzędu, modele rozliczeń z klientem) Wstąpienie adwokata do sprawy (m.in.: specyfika pomocy prawnej osobie tymczasowo aresztowanej lub umieszczonej w zakładzie leczniczym, ogólne zasady prowadzenia spraw z urzędu), Reprezentowanie klienta w sądzie (m.in.: czynności przed rozprawą, przygotowanie się do przesłuchania świadków, dziesięć zasad przesłuchania na sali sądowej, adwokat wobec sądu), Adwokat w relacjach z prasą (m.in.: zasady komentowania bieżących wydarzeń i zapadłych orzeczeń), Adwokat w postępowaniu apelacyjnym (m.in.: adwokat wobec sądowej porażki, wspólna decyzja klienta i adwokata co do dalszego postępowania w sprawie), Adwokat w postępowaniu kasacyjnym (m.in.: specyfika postępowania adwokata z urzędu w sprawach sądowych, zakres pełnomocnictwa w sprawach z urzędu, odmowa sporządzenia kasacji), Zakończenie współpracy adwokata z klientem (m.in.: końcowe rozliczenie sprawy).
Część II to kazusy, które będą miały formę egzaminu adwokackiego z zakresu etyki. Niniejsze opracowanie zawiera kazusy dotyczące m.in.:
wypowiedzenia klientowi upoważnienia do obrony, tajemnicy adwokackiej, zasad koleżeńskości i norm etycznych wśród adwokatów, publicznych wystąpień adwokata.