OPIS
Największym wyzwaniem stawianym przed analizami współczesnych rynków towarowych jest poradzenie sobie z ich nieustannymi i głębokimi zmianami. Z jednej strony obserwuje się coraz większy udział w dynamice cen towarów operacji typowo finansowych, których celem nie jest fizyczny handel towarami. Z drugiej strony, ze względu na uwarunkowania gospodarcze, polityczne czy środowiskowe (ekologiczne) zmienia się geografia rynków towarowych. Analiza prowadzona w takich warunkach musi wykorzystywać stosowne narzędzia ekonometryczne. Niniejsza publikacja nie tylko prezentuje metody badawcze, które mogą być wykorzystane w modelowaniu cen w obliczu zmian strukturalnych, ale również pokazuje, jak je stosować, aby rozwiązywać oryginalne i ważne problemy rynku surowców energetycznych. Monografia została tak zaprojektowana, aby stać się inspiracją dla badaczy stosujących narzędzia ilościowe w analizach współczesnej gospodarki, ale równocześnie, dzięki bogatemu doświadczeniu autorów opracowania, prezentowała i komentowała najważniejsze wątki ekonomicznych teorii rynków surowców energetycznych, dając wskazówki decydentom i praktykom.
Autorzy w bardzo ciekawy sposób wprowadzają czytelnika w problem praktycznego prognozowania cen surowców i dokonują porównania bardzo szerokiej klasy modeli i procedur prognostycznych. Tekst jest napisany językiem specjalistycznym, precyzyjnym ale też przystępnym. Kluczową dla wysokiej oceny monogra?i (…) jest bardzo poważny i obszerny eksperyment prognostyczny” przeprowadzony dla „określenia narzędzi najlepiej sprawdzających się w krótkookresowym prognozowaniu.
Prof. UEK dr hab. Mateusz Pipień
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
(…) Zaprezentowanie empirycznych poszukiwań najlepszych prognoz cen surowców energetycznych, które zostały wykonane w sposób bardzo rzetelny, ciekawy, a przede wszystkim poprawna badawczo. Badania zaprezentowane przez Autorów w tej pracy zaliczają się do grupy niewielu badań, jakie znam, w zakresie poszukiwania dobrych modeli prognostycznych.
Prof. dr hab. Tadeusz Kufel
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Autorzy monografii są pracownikami Katedry Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od kilku lat prowadzą badania nad funkcjonowaniem międzynarodowych rynków towarowych. Są autorami artykułów w dziedzinie ekonomii środowiskowej publikowanymi w najważniejszych, specjalistycznych czasopismach znajdujących się bazie Journal Citation Index (JCR).