Dynastia wojowników. Wojny Szwecji 1611-1721

okładka

Dynastia wojowników. Wojny Szwecji 1611-1721

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt się ukaże.

OPIS

Do XVI wieku Szwecja pozostawała na uboczu wielkiej polityki europejskiej. Dopiero pojawienie się dynastii Wazów, zmiana wyznania na protestantyzm i przejęcie zasobów Kościoła wyzwoliły wielką energię w narodzie. W wojnach z Rosją i Rzeczpospolitą wodzowie szwedzcy zdobyli doświadczenie i usprawnili armię. Geniusz militarny i organizacyjny Gustawa Adolfa sprawił, że Szwedzi stali się ważnym graczem na polach bitew wojny trzydziestoletniej – Szwecja wyszła z tej wojny zwycięska, a Bałtyk stał się jej „wewnętrznym jeziorem”. Kolejne wojny z Danią i Rzeczpospolitą toczono o rozszerzenie i utrzymanie stanu posiadania. Po błyskotliwych kampaniach Karola XII wydawało się, że Szwecja stanie się głównym rozgrywającym na obszarach Europy Wschodniej i Północnej, jednak konfrontacja z wzrastającą potęgą Rosji skazała kraj na przegraną. To wojownicza dynastia Wazów skierowała XVII-wieczną Szwecję na drogę dynamicznego rozwoju, przekładającego się na militarne sukcesy. Usprawnienie armii, zastosowanie nowego uzbrojenia i nowych metod walki, wprowadzenie samofinansowania się machiny wojennej oraz osobiste talenty kolejnych władców wyniosły kraj do roli regionalnego hegemona.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:232x156 mm
  • Liczba stron:340
  • Oprawa:twarda
  • ISBN-13:9788379763139
  • Data wydania:7 październik 2015
  • Numer katalogowy:283068

PRODUKT NALEŻY DO KATEGORII

RECENZJEjak działają recenzje?

WOJOWNICY SZWEDZKICH WOJEN

Temat wojen szwedzkich z przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku nie jest, może poza samą Wojną Trzydziestoletnią, zbyt obszernie omówiony. A przecież waga tych wydarzeń nie jest wcale mała. Teraz lukę tą wypełnia Henrik O. Lunde oferując ciekawe opracowanie ponad stu lat militarnych konfliktów Szwedów.

Jak to się stało, że kraj, który do szesnastego wieku nie miał w Europie zbyt wielkiego znaczenia, zdołał wybić się i osiągnąć status, z którym liczyły się północ i wschód starego kontynentu? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi i przekonać się jak toczyły się bitwy o wpływy i terytoria, wybierzcie się wraz z autorem w podróż w czasie. Cofnijcie o blisko pięćset lat i przekonajcie się, jak zmiana władzy i wyznania odmieniła lud i jak potem Gustaw Arnold swoim niezwykłym talentem wojskowym sprawił, że z Wojny Trzydziestoletniej wyszła Szwecja z tarczą, a nie na tarczy. I wędrujcie przez dekady obserwując rozkwit, a wreszcie upadek potęgi tego państwa.

Zamysł napisania tej książki zrodził się w umyśle autora z przyczyn braku należytych opracowań tematu w języku angielskim. Nie umniejsza to jednak znacznie „Dynastii Wojowników” w krajach, w których ta kwestia jest zbadana i znana dość dobrze. Zazwyczaj bowiem podobne naukowe publikacje są zbyt suche. Zbyt skupione na wyliczaniu faktów, dat i nazwisk, zamiast na opisaniu wszystkich ważnych dla zainteresowanych tematem aspektów. Lundemu udaje się zaś kompleksowo podejść do wzmiankowanych spraw. I dostatecznie obszernie, by zadowolić głodnych historii z tego okresu czytelników.

Słowem podsumowania: polecam każdemu, kto celuje w tej tematyce. Dostanie bowiem wszystko to, czego oczekuje, a na dodatek w bardzo ładnym wydaniu.

Autor: Michał Lipka Data: 19.12.2015

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher