OPIS
Dzięki tej książce Czytelnik dowie się: Jakie są ustawowo przewidziane zadania danej formacji? Jak wygląda proces rekrutacji do danej służby i jakie warunki należy spełnić, by wziąć w nim udział? Jak wygląda przebieg zatrudnienia w takiej służbie? Jakie są prawa i obowiązki funkcjonariusza? Komu i w jakim zakresie funkcjonariusz podlega? Jakie są szczególne uprawnienia związane z wykonywaniem służby i kiedy się należą? Co składa się na uposażenie funkcjonariusza? Na czym polega odpowiedzialność służbowa? Przed kim i za co funkcjonariusz ponosi odpowiedzialność? W jaki sposób następuje rozwiązanie stosunku służbowego?
Wartość tej książki wynika przede wszystkim z pełnego omówienia problematyki organizacji i funkcjonowania wszystkich formacji mundurowych w jednym miejscu. Obecnie jest to jedyna praktyczna publikacja w usystematyzowany sposób przedstawiająca tak skomplikowaną materię, jaką stanowią stosunki służbowe w formacjach zmilitaryzowanych.
Problemy, które Czytelnik rozwiąże dzięki książce:
Jaki charakter mają stosunki prawne żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych? Które sprawy ich dotyczące będą rozpatrywane przez sądy pracy, a w stosuje się przepisy administracyjne? Czym różni się stosunek służbowy prawa pracy od stosunku służbowego funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych regulowanego przez przepisy prawa administracyjnego? Jak definiować „służbę mundurową”? Które formacje są zaliczane do służb zmilitaryzowanych (mundurowych)? Czy ślubowanie jest jedynie uroczystością, która odbywa się w specjalny wyjątkowy sposób, czy też ma inny charakter? Czy funkcjonariusz może odmówić pełnienia służby w jednostce organizacyjnej w innej miejscowości? Czym różnią się odpowiedzialność karna i dyscyplinarna? Czy są tożsame? W jakich sytuacjach funkcjonariusz nie popełnia przestępstwa, mimo że dopuszcza się czynu zabronionego? Czy za każde niewykonanie rozkazu funkcjonariusz odpowiada dyscyplinarnie? Kiedy można, a kiedy trzeba zwolnić funkcjonariusza ze służby?