OPIS
Początek II wieku przed Chrystusem.
Italia po drugiej wojnie punickiej.
Młody Grek z Koryntu, Polibiusz, zostaje sprzedany na targu niewolników w Tarencie, greckim mieście na południu Italii okupowanym przez Rzymian. Trafia do domu kupca Hiperbolosa, podwójnego szpiega, który spiskuje z kartagińskim wysłannikiem Dagonem. Celem spisku jest pomoc w ucieczce kartagińskiego generała Hannibala na Bliski Wschód.
Tymczasem w Rzymie dwa potężne ugrupowania, konserwatywne skupione wokół Katona i liberalne konsula Scypiona Afrykańskiego zajadle walczą o władzę i prowadzą tajną grę, w której stawką jest nowa wojna z Kartaginą oraz jej sprzymierzeńcami, Macedonią i Syrią. Rzymianie wysyłają do Kartaginy poselstwo, na czele którego stoi rządny władzy pretor etruskiego pochodzenia Marek Aquila.
Plany Rzymian może pokrzyżować ostatni etruski lukomon, Lars Arnth, przyjaciel Hannibala, który przeczuwając swój koniec pragnie odszukać swojego następcę. Może być nim tylko człowiek, który przeżył uderzenie pioruna. Czyżby miał nim być młody gladiator, którego wieszcz widzi w swoich snach?
To powieść historyczno-przygodowa, która przybliża wspaniały, ale i okrutny świat starożytnych Rzymian, Kartagińczyków i Etrusków poprzez pryzmat życia młodego Greka, który staje się niewolnikiem, gladiatorem, wyzwoleńcem, zajadłym wrogiem Rzymu, kochankiem pięknej etruskiej dziewczyny i lukomonem, ostatnim wieszczem wybranym przez etruskich bogów.
Polski autor napisał powieść o starożytności jakiej nie powstydziłby sie sam Robert Graves, autor powieści Ja, Klaudiusz.
Walki gladiatorów, władza i miłość w powieści, która oddaje realia epoki równie dobrze jak film Gladiator Ridleya Scotta.
Wojciech Dutka (ur. 1979). Zodiakalny Byk, osobnik uparty, niepoprawny pesymista, czyli racjonalny optymista. Doktor doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent historii i podyplomowego studium dziennikarstwa. Wolontariusz, dziennikarz radiowy, były pracownik uczelni medycznej, konsultant do spraw europejskich programów badawczych, ostatnio nauczyciel historii. Zajmuje się polską historiografią przełomu XIX i XX wieku; publikował w renomowanych czasopismach naukowych: "Przeglądzie Historycznym", "Czasach Nowożytnych", "Klio", "Kwartalniku Historii Żydów", "Przeglądzie Humanistycznym" i "Roczniku Historii Prasy Polskiej". Współautor pracy o historii polskiego plakatu medycznego, nagrodzonej przez ministra zdrowia w 2011. Autor opowiadań, tomu poezji oraz czterech powieści historycznych: Krew faraonów, Bractwo Mandylionu, Taniec szarańczy i Czerń i purpura.