Niestety, nie zdążymy dostarczyć tego produktu przed Świętami

OPIS

W powstaniu książki udział miało 13 autorów: Jerzy Szyłak, Sebastian Jakub Konefał, Przemysław Zawrotny, Radosław Bolałek, Paweł Sitkiewicz, Przemysław Kołodziej, Michał Traczyk, Agata Włodarczyk, Marta Tymińska, Agnieszka Kiejziewicz, Kinga Kuczyńska, Damian Kaja i Michał Błażejczyk.

Leksykon zawiera 144 hasła ułożone w kolejności chronologicznej.

*  *  *

Leksykon powieści graficznych” pod redakcją Sebastiana Jakuba Konefała (i intelektualnym patronatem Jerzego Szyłaka) to książka, która powinna była ukazać się siedem lat temu, gdy termin „powieść graficzna” zaczynał wchodzić do słownika polskich publicystów i recenzentów. Wówczas samo pojęcie wzbudzało zainteresowanie, dziś stosuje się je dość powszechnie i przechodzimy nad nim do porządku dziennego. Niesłusznie – jak się okazuje po lekturze „Leksykonu”.

Książka jest wspólną pracą 13 autorów. Oprócz esejów znalazło się w niej omówienie 144 albumów, które zdaniem autorów „miały największy wpływ na rozwój powieści graficznych”. Zestaw powinien pełnić rolę przewodnika dla osób, które chcą bliżej poznać świat komiksu, ale nie wiedzą, od czego zacząć (wybór tytułów zawiera również albumy niepublikowane dotąd w Polsce). Nieprzypadkowa wydaje się na tej liście spora obecność komiksów będących adaptacjami literatury lub tytułów z literatury czerpiących. Otóż autorzy postawili jednoznaczną tezę: miarą wartości komiksu jest jego literackość, a te publikacje, które mają najwięcej wspólnego z literaturą, to właśnie „powieści graficzne” – najwyższy stopień ewolucji gatunku.

onet.pl

DODATKOWE INFORMACJE

  • Redaktor:Sebastian Jakub Konefał
  • Format:210x290 mm
  • Liczba stron:544
  • Oprawa:miękka
  • Druk:cz.-b.
  • ISBN-13:9788363963392
  • Data wydania:25 maj 2016
  • Numer katalogowy:254046

RECENZJEjak działają recenzje?

Świetny przewodnik

Nazwa "Leksykon" może być myląca. Mamy tu bowiem omówienie 144 arcydzieł komiksowych w układzie chronologicznym: od 1967 roku (Ballada o slonym morzu) po 2012 (Building Stories). Powoduje to, że książka może być dobrym przewodnikiem po najnowszej historii komiksu, tym bardziej, że autorzy szeroko opisują kontekst omawianych publikacji. Imponuje rozmiar tego tomiszcza. A jeszcze bardziej to, że podstawą do opisu komiksów jest - za każdym razem - ich lektura. W opisie mowa jest o 13 autorach, ale niektóre osoby napisały tu naprawdę niewiele. I w sumie jest to książka napisana przez 4-5 osób, zniewielką pomocą pozostałych. Zaskakuje to, że najważniejsza z nich wcale nie jest Jerzy Szyłak. W moim odczuciu prym wiedzie tutaj Przemysław Zawrotny: wnikliwy czytelnik, dzielący się mnóstwem informacji, piszący z klasą.
Naprawdę warto.

Autor: Szymon Jaworski Data: 29.05.2016

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher